

Ђокић: Енергетска транзиција од велике важности за регион (ВИДЕО)

Ђокић је уочи свечаног отварања форума указао на то да је Република Српска донијела све потребне законе којима је уређена област енергетике на основу директива ЕУ које су обавезујуће за све који теже да буду чланице.
- Све што радимо, радимо да бисмо обезбиједили нашу енергетску транзицију. Кључни циљ је створити енергетски систем и одржати постојећу енергетску сигурност у региону, на бази нових потреба и изазова пред којима се глобално налазимо -рекао је Ђокић новинарима у Београду.
Он је истакао да је за Српску важно то што је у претходном периоду усмјерила пажњу на изградњу нових енергетских објеката којима је основни извор зелена енергија.
- То су хидроелектране које се већ граде, више соларних електрана и вјетроелектрана. Можемо рећи да смо данас по обима инсталисаних капацитета, који ће бити изграђени у Републици Српској на основу закључених уговора и уговора са партнерима о изградњи нових енергетских објеката, достигли ту вриједност од 2.200 мегавата, што је изузетно висок ниво - рекао је Ђокић.
Ђокић је навео да је вриједност инвестиција у Републици Српској око 5,5 милијарди КМ, што Српску сврстава у озбиљне инвеститоре.
- Желимо да наставимо даље, подстичемо дијалог о потреби транзиције и ми се за њега, не само спремамо, него оперативно радимо на томе. Желимо јачање партнерства са европским институцијама, прије свега са европским финансијским институцијама да значајније помогну Републици Српској, БиХ, региону да лакше прођу кроз енергетску транзицију јер сами немају капацитета да то учине без икаквих предрасуда - рекао је Ђокић.
Он је нагласио да је ово процес будућности и захвалио свим досадашњим партнерима и онима који ће то бити.
Ђокић је подсјетио да је недавно на нивоу БиХ усаглашен Закон о преносу тржишта електричне енергије, тако да ће она бити конкурентна другим земљама у региону.
Министар рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић поручила је у уводном обраћању да се Србија није успавала у својим реформама већ је наставила вриједно да ради у енергетском сектору.
Она је указала на то да је Србија била прва земља која је измијенила Закон о енергетици, а циљ је увезати тржиште електичне енергије са сусједним земљама што ће донијети сигурност и бенефит за све.
- Тај процес ћемо наставити. Радићемо на бољој повезаности са суседима када је у питању преносна мрежа. Почињу радови на трећој секцији Трансбалканског коридора и тај енергетски коридор је виталан за будући транзит кроз Србију, али и за сигурније снабдевање наших потрошача, бољу повезаност са Црном Гором и Румунијом, БиХ, Италијом и на крају и са остатком Европе - рекла је Хандановићева.
Она је нагласила да Србија заједно са Мађарском развија и Панонски коридор којим ће бити појачани капацитети преноса енергије, те да ће се нове гасне интеконекције градити са Румунијом и Сјеверном Македонијом.
- Боља енергетска повезаност има геополитичке ефекте, али и ефекте на енергетску сигурност региона. Што имамо више алтернатива, то смо сигурнији - поручила је Хандановићева.