

Ђурић: Чланство Приштине није стављено на дневни ред Савјета Европе

На сједници се говорило о подршци Украјини и новом демократском пакту за Европу. Министар Ђурић је имао неколико састанака са шефовима дипломатија више земаља.
- Косово и Метохија, наша јужна покрајина данас неће постати члан Савјета Европе. Ја сам на излагању пред комитетима министара упозорио на чињеницу да обиљежавајући важне јубилеје и Повеље УН и Савјета Европе не смијемо да заборавимо да је Србија прије 22 године као демократска држава која је пригрлила принципе демократије и међународног права примељена у Савјет Европе у својим границама признатим од стране УН. Ми смо земља која чврсто стоји иза принципа међународног права и ми се залажемо за демократске принципе, а не за етнографске и етнонационалистичке принципе. У том смислу је значајно што су земље Квинте биле те које нису подржале да се чланство Приштине уврсти на дневни ред - рекао је министар Ђурић.
Принципијална подршка територијалном интегритету Украјине
Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је да је Србија на састанку Комитета министара Савјета Европе, који се одржава у Луксембургу, подржала принципијелно територијални интегритет и суверенитет Украјине, али да се истовремено оградила од неких других одлука, у складу са својим интересима.
Ђурић је навео да се Србија оградила од одлука које се тичу оснивања трибунала и судова по питању ситуације у Украјини.
Министар је рекао да је на састанку Комитета министара представник БиХ покушао да изнесе црно-бијелу слику о ситуацији у том дијелу региона, која, како је истакао, не одражава вероватно ни једногласно ставове свих актера у БиХ.
- Ја сам желио да кажем да Србија снажно подржава Дејтонски мировни споразум, да подржава унутрашњи дијалог, демократски дијалог са свим демократски изабраним лидерима унутар БиХ и да не прихватамо црно-бијелу слику која се инсинуира, која је, наравно, на штету Републике Српске и на штету њених демократски изабраних представника - навео је шеф српске дипломатије.