latinica  ћирилица
18/05/2025 |  17:41 ⇒ 20:18 | Аутор: РТРС

Протест у Сарајеву - најава враћања 18 радних недјеља, на улице извела трговце (ВИДЕО)

Ни шест мјесеци након забране рада недјељом за поједине трговинске дјелатности, влада ФБиХ најављује 18 обавезних радних недјеља током године.
Протест у Сарајеву - Фото: РТРС
Протест у СарајевуФото: РТРС

Ова најава извела је трговце на сарајевске улице.

На данас одржаним протестима поручили су да не желе да се одрекну једва стеченог права, додајући да не пристају на овакво владино експериментисање.



Модел нерадне недјеље у Федерацији БиХ примјењује се од 17. новембра прошле године. Купци се још ниси ни адаптирали да куповину обављају осталим данима, а ни продавци да тај један седмични дан несметано проведу према властитом нахођењу, федерална Влада одлучила је да тек промијењено, наново мијења.

- Унаприједићемо и ускладити Закон о унутрашњој трговини са добрим праксама из окружења који ће предвидјети неких 16 до 18 радних недјеља у току године - истакао је премијер ФБиХ Нермин Никшић.

Прецизније 16 обавезних радних недјеља и двије флексибилне, зависно од потреба и специфичности локалне заједнице! „Хладан туш“ за трговце и раднике у сегменту услужних дјелатности. Више стотина их је бунт исказало на улици.

Радна недјеља угрожава њихово право на достојанствен живот, на одмор и вријеме проведено с породицом. Нерадна недјеља није луксуз, већ минимум људскости који не смије бити предмет политичких нити лобистичких калкулација. Не постоји накнада која би, кажу, за њих била адекватна компензација за поновни рад недјељом.

Којим и чијим лобијима је подлегла извршна власт у Федерацији, нико јавно не открива. Но занимљиво је да се демнстрантима придружио управо онај министар у чијем ресору се "крчка" најновија законска измјена. Заједно с Нермином Никшићем, Амир Хасичевић данима је понављао како је враћање флексибилне радне недјеље потреба. Данас је био и сам "флексибилан".

- Не желим уопште да сведем људе на КМ на пазар, на крају крајева показало се да шест мјесеци није дошло до било каквог пада промета, није дошло до отпуштања радника. Донијели смо тај закон, сад је дошло до тога да га бранимо ја вјерујем да ћемо га одбранити - истакао је министар трговине и туризма ФБиХ Амир Хасичевић.

А бране га од себе самих! Из Федерације се чује и другачија статистика од оне коју је изнио министар Хасичевић. И критике да се све урадило и ради напречац, без ваљане економске анализе и фискалне реформе, која је изостала и током повећања минималне плате. Спетљала се у властитим популистичким потезима, па сада Влада, кажу опоненти, тражи излазну стратегију. Како год – и предсједник Владе и ресорни министар хвалили су се како су унаприједили радничка права и недјељу детектовали као дан за породична окупљања. Но, чини се да се породица и не мора „окупљати“ баш сваку недјељу, па би тако недјеља могла мало бити „породичан дан“, а мало не. Ни управи Синдиката није баш јасно понашање Никшића и Хасичевића, иако су овом посљедњем данас громогласно аплаудирали.

- Искрено то је некако и наша велика дилема с обзиром да смо ево од званичних институција у Федерацији чули да не постоје разлози да се овај закон мијења - каже предсједница Синдиката радника трговине и услужних дјелатности Мерсиха Бешировић.

Шта год да је позадина радно-нерадне недјеље у федералним трговинама и услужном сектору, радници су обећали да од свог, тек остварног права одустати неће. Ако „флексибилна“ власт и даље буде „флексибилно“ мешетарила недјељом, поново ће на улице. И пред федералне институције. А ресорни министар, за разлику од претходних, данас обећава социјални дијалог до коначног рјешења.