latinica  ћирилица
18/05/2025 |  18:07 ⇒ 20:21 | Аутор: РТРС

У рату разореном мајевичком селу Рожањ, освештан манастир Светог пророка Јеремије (ВИДЕО)

Некадашњи становници мајевичког села Рожањ, које је након Дејтонског споразума припало федералној општини Сапна, окупили су се данас код Манастира Светог пророка Јеремије, поводом освећења ове светиње.
Манастир - Фото: РТРС
МанастирФото: РТРС

Манастир је васкрсао на мјесту гдје је некада, у 13. вијеку, краљ Драгутин изградио храм, а ког су три вијека касније порушили Турци. Обновљен је 2008. године.

У некада богатом српском селу, са око 130 домаћинстава, данас се обновљене куће могу пребројати на прсте једне руке.

Обнова порушене имовине и инфраструктуре одвија се споро, јер према ријечима житеља, федералне власти опструишу повратак.

- Имам кућу, али у рушевинама, кућа има само плоче, зидине, то је све полупано, уништено у протеклом том рату. Покушавали смо предавати неке захтјеве за куће, никад ништа нисмо добили - рекао је Жељко Илић, Рожањ.

Манастир Светог пророка Јеремије - задужбина Немањића, симбол је битисања српског народа на овом простору и мјесто сабрања некадашњих житеља.

Обнову су, 2008. године иницирали двојица свештеника - родом из овог села.

- Видите и сами каква је ситуација, помоћ нисмо очекивали ни с које стране. Највећи дио посла који је урађено овдје урадили смо својим личним трудом и залагањем. Што се тиче пута, воде, струје, конака, цркве, крстионице, спомен чесме палим борцима, све је то урађено за ових 17 година уз Божију помоћ и уз помоћ добрих људи - навео је протојереј ставрофор Зоран Р. Илић.

У селу Рожањ у Другом свјетском рату побијено је 108 мјештана, од којих је 87 живо спаљено. За 18 страдалих у Одбрамбено - отаџбинском рату, 2015. године у порти манастира подигнута је спомен чесма.

- Овај манастир зовемо мали Јасеновац, јер је било страдање велико, током другог рата, а вјероватно и у вријеме Турака, јер ово је гранични неки простор и онда је ту било страшно, али хвала Богу, значи ти људи који су пострадали, они су прослављени као мученици, ми их празнујемо као мученике - навео је Његово преосвештенскво архиепископ и митрополит зворничко - тузлански Фотије.

Данас, након свих страдања и разарања ове светиње, слика вјере и сабрања. Вјерни народ окупио се поводом освећења храма, великог дана за манастир Рожањ.

- Могу изразити велико задовољство и захвалност људима који су радили на обнови и изградњи овог манастира, који су даровали, али и који су се молили да ова светиња дочека овај дан - рекао је Радо Савић, предсједник грађевинског одбора.

Кум манастира Рожањ Драшко Станивуковић поручио је да дубоко вјерује, да тамо гдје се Богу молимо, тамо се враћамо, тамо постојимо и тамо ћемо опстати.

Димензије манастира Рожањ нису велике, али ће његова мисија у будућности бити велика.

Иако у овом селу, на обронцима Мајевице, повратника за сада још нема, ово свето мјесто - мјесто је сабрања и подстицај за повратак.