latinica  ћирилица
19/05/2025 |  08:04 ⇒ 11:25 | Аутор: РТРС

Зовко: Jедини излаз из политичког застоја у договору унутар коалиције која је и формирала власт u БиХ

Посланик у Европском парламенту, Жељана Зовко за РТВ Херцег-Босну оцијенила је како Европска унија добро познаје стање у БиХ, али и упозорила да се међународни представници, а посебно британска дипломатија, не би смјели мијешати у политичке договоре који припадају изабраним домаћим актерима. Навела је и да је БиХ потребна федерализација и децентрализација.
Жељана Зовко (Фото: EPA-EFE/Humberto Espinoza, илустрација) -
Жељана Зовко (Фото: EPA-EFE/Humberto Espinoza, илустрација)

Посебно се осврнула на улогу министра спољних послова Елмедина Конаковића, наводећи да покушава избјегавати одговорност за актуелну кризу, те поручила како је једини излаз из политичког застоја у договору унутар коалиције која је и формирала власт.

На Одбору Европског парламента за спољне послове Зовко је упозорила европског комесара за проширење Марту Кос да се почне бавити кризом у БиХ. Одговарајући на питање је ли Брисел уопште упознат с оним што се догађа у БиХ, Зовко је одговорила потврдно и да су представници ЕУ у БиХ почели радити свој посао.

- Обилазе БиХ и припремају, колико видим и одговор Европске уније на ову актуелну кризу. Марту Кос сам упозорила да директно и као комесарка треба отићи и разговарати са свима онима који су укључени у кризу, како би омогућила дијалог и излазак из ове актуелне кризе - рекла је Зовко, подсјетивши да је и предсједник Европског савјета Антонио Коста био у посјети БиХ.

Зовко додаје и да је Коста био изузетно задовољан с појашњењима и упознавањем о актуелној политичкој ситуацији у БиХ, од стране предсједавајуће Савјета министара, Борјане Кришто.

Конаковић гурнуо БиХ у авантуру

Зовко је недавно, у једном од својих наступа, прозвала и министра спољних послова Елмедина Конаковића, за којег је, између осталог, рекла да тражи помоћ од неизабраног високог представника у рјешавању актуелне кризе у БиХ. Он јој је одговорио да су јој одговарале Шмитове длуке, нарочито оне које је донио у изборној ноћи 2022. године.

Зовко је подсјетила да је Шмит учествовао на саслушању пред Спољноплитичком одбором Европског парламента, а потом се осврнула и на Конаковића.

- Оно што сам рекла за предсједника странке Народ и правда, који у овом тренутку обавља дужност министра спољних послова, је упозорење да не обмањује јавност и да не може тражити да неко ко није изабран, мислећи на чињеницу да он није биран од народа, да учествује у политичким преговорима - рекла је Зовко.

Међутим, она је посебно је нагласила да ОХР није институција којој се треба обратити, нити се треба обмањивати јавност у томе ко може донијети коалициони споразум с којим се могу мијењати министри.

- Значи Конаковић врло добро зна на шта се односи, је ли неко биран или није биран - рекла је Зовко.

Зовко је посебно нагласила и то да не могу амбасадори нити међународни службеници радити посао за који су бирани политичари у БиХ, као и предсједници странака који требају о томе одлучивати.

Она каже и да Конаковић врло добро зна на што је она мислила.

- Значи, Конаковић је гурнуо саму коалицију, саму БиХ у тренутку када су требали отпочети преговоре у једну политичку авантуру и сада тражи начин како изаћи из ње. Једини начин иде преко политичких договора оних који су коалицију и направили, значи, то није адреса на коју се треба обраћати - истакла је Зовко.

Полузависни положај одговора само онима који живе од кризе

Шеф мисије ЕУ у БиХ, господин Луиђи Сорека, прије пар дана је изјавио како је постепено укидање међународне супервизије неопходно на европском путу БиХ.

Зовко сматра да је укидање ОХР-а било одувијек кључ и први и основни услов за прелазак у бриселску фазу, односно за стварно почињање преговора са ЕУ, јер БиХ, како каже Зовко, не може мислити да ће озбиљно моћи и преговарати и ићи ка том европском путу, ако је и даље у том полусувереном положају.

- Ја врло добро знам и као амбасадор БиХ и у моје вријеме је то био један од главних услова, како би БиХ била схваћена озбиљно и од стране европских званичника и комисије који раде на том путу и помажу земљама. Онима који знају колико је тешко у овим тренуцима објаснити било шта у БиХ, политичарима који су били у стању блокирати план раста од милијарду евра за земљу која је могла сав тај новац искористити како би се градило, како би се путеви завршавали, како би се јачала и администрација, отварала нова радна мјеста. Мислим да је необјашњива та сама чињеница да у медијима не видимо ни оптужбе, нити проналажење кривца који сматра да властима у БиХ тај новац не треба, да им не треба ЕУ, да им је уствари тај полузависни положај битнији од свега, рекла је Зовко додавши да таква ситуација одговара само онима који изнајмљују станове представницима међународне заједнице у БиХ те онима који живе од произвођења кризе.

Британска спољна политика нема шта тражити на европском путу БиХ

Зовко је казала да Брисел, односно ЕУ, добро познаје ситуацију у БиХ. Међутим, неки аналитичари сматрају, нарочито након посјете министра спољних послова Велике Британије БиХ и састанком с "двије Тројке", оном која долази из ФБиХ, те оном из Републике Српске, да заправо Британци сада преузимају кључну улогу, ону коју је имао САД у БиХ посљедњих година.

Напоменула је да британска спољна политика нема шта радити с европским путем БиХ.

- Ми с Уједињеним Краљевством имамо отворена питања која требамо рјешавати и која рјешавамо као Европска унија. Ја сам и на саслушању око самих односа Уједињеног Краљевства са ЕУ и нагласила питање забринутости због чега се министар спољних послова Велике Британије мијеша у коалиционе преговоре и шаље збуњујуће поруке. Велика Британија је прије свега требала потписати безбједносни оквир с којом би сарађивала са Европском унијом о оваквим стварима; размјену обавјештајних података и сарадњу у спољно-политичким односима. Ми имамо с њима и неријешено питање квота и улова рибе. Имамо још увијек проблеме с трговином - навела је Зовко и додала да није њихово да се мијешају ни у какве коалиције.

Сматра да Британци овдје себи траже неки простор, пошто још увијек дјелују у оквиру Савјета за имплементацију мира.

- Због тога, изнад свега говорим и тражим да се европска администрација снажније ангажаје и да им каже и пошаље поруку да им није ту мјесто, јер је то прије свега питање за представнике ЕУ који имају земљу кандидата са којом требају што снажније разговарати, како изаћи из ове актуелне кризе и како што прије БиХ да иде ка ЕУ - истакла је Зовко.

Марфи је прошлост, БиХ мора бити федерализована и децентрализована

Бивши амерички амбасадор у БиХ, Мајкл Марфи писао је ауторски текст за медије у којем је, између осталог поручио да је федерализација тројански коњ за трећи ентитет.

Зовко је казала да је видјела тај чланак.

- Марфи је прошлост. Ја идем у Дејтон као представница Европског парламента и бићу у службеном програму самог скупа (поводом 30 година потписивања Дејтонског мировног споразума). Он ће бити на неким форумима, који су организацијски потпомогнути од стране дијаспоре. Политика коју он заговарао у БиХ је политика Бајденове администрације. Ми видимо да је у САД-у дошла нова администрација која је против централизма Вашнгтона била, и против интервенција у другим земљама које је често знала радити Бајденова администрација, укључујући Марфија. То је један приступ потпуно супротан ономе што Трамп и његова администрација жели. Ми желимо поштовање Дејтонског мировног споразума, али прије свега европску БиХ са европским принципима које препознаје ЕП, остваре на онај начин на који и требају, навела је Зовко.

Зовко је додала да БиХ мора бити децентрализована и федерализована, гдје ће свака општина, сваки град, сваки човјек, и свака заједница имати интереса да ту земљу учини што просперитетнијом и богатијом.

Извор: РТВ Херцег-Босна