

Кише у мају погодују усјевима

Лалић је упозорио да, ипак, треба бити опрезан у процјенама до почетка жетве, јер су временске прилике непредвидиве.
- Из тог разлога и апелујемо, а ове године смо и повећали суфинансирање полисе осигурања на 65 одсто, што је једини вид да произвођач у потпуности буде сигуран - рекао је Лалић.
Навео је да су помјерени агророкови, али да се томе треба прилагодити, те нагласио да је пољопривредним произвођачима на располагању савјетодавна служба Министарства.
Лалић је навео да је прољећна сјетва завршена на око 170.000 хектара, од чега је кукуруз на око 130.000 хектара.
Он је рекао да су за регресирано дизел-гориво издвојили подршку у износу од око 13,5 милиона КМ, а за производњу пшенице око 9,5 милиона КМ.
Подршка се односи на 100 литара горива по хектару, односно 500 КМ по хектару пшенице.
- Издвојили смо средства за регресирање свих сјемена домаћих произвођача од 20 до 50 одсто малопродајне цијене с циљем омасовљења сјетве кроз већу доступност јефтинијег сјемена домаћих произвођача. Ту су и додатна средства за подршку сјетви индустријског биља у износу од 500 КМ по хектару, а обезбиједили смо и средства за заснивање органске производње у износу од 600 КМ по хектару и 500 КМ по условном грлу - навео је Лалић.
Он је рекао да је ресорно министарство и ове године поставило огледе да би се видјела могућност евентуалног преласка на друге сортименте и хибриде.