

Новић: БиХ да напредује на европском путу на основу сарадње, а не наметања

У обраћању учесницима годишњег састанка Парламентарног комитета Парламентарне димензије ЦЕИ у Београду, Новић је истакао да процес европских интеграција БиХ треба да буде резултат унутрашњег дијалога, договора и балансираних рјешења.
Он је подсјетио да је БиХ крајем 2022. године добила статус кандидата за чланство у ЕУ, оцјењујући да је то значајна прекретница, али и сигнал да ЕУ препознаје потребу за даљом стабилизацијом региона, саопштено је из Парламентарне скупштине БиХ.
Новић је истакао да БиХ са своја два ентитета подржава европски пут, али и упозорио да тај процес мора бити у складу са Уставом БиХ, Дејтонским мировним споразумом и принципом легитимне заступљености свих народа и ентитета.
Он је нагласио да нема дилеме да су реформе на европском путу БиХ неопходне, додајући да реформе ради реформи, без истинске сагласности свих политичких актера и без уважавања ентитетских надлежности, не воде ка стабилној БиХ.
Новић је оцијенио да партнерство које ЦЕИ подстиче између чланица које су дио ЕУ и оних које то желе постати представља мост који БиХ омогућава да не каска, него да напредује на европском путу на основу сарадње, а не наметања.
Он је навео да ЦЕИ може играти значајну улогу у том процесу кроз размјену искустава међу државама чланицама у погледу децентрализованих модела управљања у ЕУ.
Новић је рекао да БиХ настоји да његује добре односе са сусједима, посебно са Хрватском и Србијом, те додао да се БиХ, у оквиру ЦЕИ, нуди прилика за афирмацију те сарадње, посебно у областима енергетике, саобраћаја и дигиталне инфраструктуре.
- ЦЕИ има потенцијал да буде платформа која, не само да убрзава европски пут БиХ, већ и јача међусобно уважавање и специФичне потребе свих нивоа власти - рекао је Новић и изразио увјерење да ће земље чланице ЦЕИ кроз партнерство и уз поштовање унутрашњих разлика моћи градити бољу будућност за све.
Учесницима састанка обратила се и предсједник Скупштине Србије Ана Брнабић, која је поручила да предсједавање њене земље ЦЕИ представља израз чврсте опредијељености Србије ка европским интеграцијама, али и доказ спремности да унаприједи регионалну сарадњу у корист свих грађана који живе на овим просторима.
Генерални секретар ЦЕИ Франко дал Мас у обраћању учесницима састанка истакао је важност сарадње међу парламентима држава чланица ЦЕИ у промовисању европских интеграција и одрживог развоја.
Он је нагласио да је проширење ЕУ у врху агенде ове регионалне организације, истичући да проширење Уније није само политичко и економско питање него и питање безбједности и стабилности у региону.
Парламентарну скупштину БиХ на дводневном састанку представљао је и замјеник предсједавајућег Делегације Предраг Кожул.