

Линта: За злочин над српским цивилима у Брадини нико није осуђен

У Брадини је 25. маја 1992. године погубљено 48 српских цивила на најсвирепије начине.
Срби из овог и околних села одведени у логоре Челебић и Мусала гдје су мучени, злостављани и убијани или су протјерани. У логорима су уморена још 22 становника Брадине, док се за пет још трага, наводи се у саопштењу Савеза Срба из региона.
Имовина убијених, заробљених и протјераних Срба је систематски опљачкана, а куће и Црква Вазнесења Господњег су запаљени и срушени.
Брадина је прије рата била насељена већински српским становништвом, било 280 српских кућа са око више од 1.200 Срба, подсјетио је Линта.
Он је истакао да одговорност за злочине над Србима у Брадини сноси тадашњи општински војни, полицијски и политички врх и надређени у Сарајеву.
Убиства и мучења Срба десила су се не само у Брадини, већ и у Коњицу и околним селима Церићи, Зукићи, Брђани, Џепи, Загорице, Хум, Блаце, Невиздраци, Доње Село, Врдоље, Живања, Ситник, Бјеловчина, Забрђани и Бијела, додао је.
За планиран и извршен злочин над српским цивилима у Брадини, као и за друге злочине на подручју Коњица, који су почињени у периоду од маја 1992. до маја 1993. године, нико није осуђен, рекао је Линта и оцијенио да је у питању један од многих доказа да је правосуђе БиХ етнички мотивисано.
- Србија треба да се активно бори за истину о страдању српског народа у БиХ и шире деведесетих година прошлог вијека. Један од начина јесте оснивање државне институције тј. Меморијалног центра српских жртава на подручју бивше Југославије - закључио је Линта.