

Градишка: Унапређење положаја дјеце са сметњама у развоју и њихових родитеља (ВИДЕО)

Циљ је покретање иницијативе за измјену законске регулативе која ограничава права родитеља-његоватеља до 30. године живота дјетета са сметњама у развоју.
Родитељи и струка сагласни да је у наредном периоду важно укинути старосну граница у закону за примање родитељске накнаде до 30 године живота дјетета.
- Исто тако сматрам да дјеца која нису 100 одсто инвалиди, са 70 или 80 одсто инвалидности да и та дјеца требају нешто добити јер дјете и са 80 одсто инвалидности не можеш оставити само и то мало боље треба регулисати - рекао је Предраг Миловановић, родитељ.
Психотерапеути су мишљења да је и родитељима неопходна помоћ.
- Нереално је очекивати од родитеља да буде супермен јер већина њих је изморена прије свега од тог његоватељског момента а онда се и ми као стручњаци суочавамо с тим. Велики број родитеља не може испоштовати оно што је потребно за рад кући по питању сензомоторике, односно вјежби које задајемо током третмана - навео је Мирослав Гајић, психотерапеут.
Слична трибина већ је организована у Бањалуци. У плану је да се стање скенира у Приједору и Бијељини.
- Ово је ријеч о дјеци са 100 одсто инвалидитета који се не могу оспособљавати за рад у струци и њихов боравак у свакој установи едукативног карактера има искључиво сврху инклузије у друштву и боравак са вршњацима - истакла је Данијела Вишњић, члан Удружења "Дјеца свјетлости", Бањалука.
На основу закључака Удружења биће покренута иницијатива за измјену важећих закона.
- Ја се надам да ће се кроз све ове активности које се дешавају данас овдје, а онда у Приједору и Бијељини, да ћемо направити стварно један корак напријед што се тиче неких позитивних ствари - додао је Драган Касагић, предсједник Удружења "Дуга", Градишка.
Пројекат "Унапређење положаја дјеце са сметњама у развоју и њихових родитеља" заједнички реализују Удружење "Дуга" из Градишке, "Дјеца свјетлости" из Бањалуке, "Плави балон" из Приједора и "Другачији живот" из Бијељине.