

Пуцњава у кампу Блажуј код Сарајева отворила бројна питања: Откуд мигрантима оружје? (ВИДЕО)

Прво што сам чуо били су пуцњи, свједочи Амар Авдагић из Блажуја који је и позвао полицију на мјесто оружаног окршаја миграната.
- Када сам изашао вани видио сам велику групу миграната како бјеже на све стране. Видио сам да је један био рањен, један је пао, други покушао да помогне - каже Авдагић.
Током ноћи на љекарску обраду примљено је шест лица – пет Авганистанаца и Пакистанац. Два мушкарца која су смјештена на Клинички универзитетски центар у Сарајеву имају повреде опасне по живот.
- Током ноћи је саслушано више свједока, а неколико особа је на криминалистичкој обради у статусу осумњиченог. До овог тренутка два мушкарца, оба држављани Авганистана лишени су слободе због кривичног дјела покушај убиства. Један је 1999, а други 2003. годиште - рекла је Мерсиха Новалић портпарол МУП-а Кантона Сарајево.
Није ово никаква новина – одавно смо суочени са безбједносним проблемом мигрантских кампова гдје се задржавају мигранти различитих етничких група и међусобно се сукобљавају, оцјена је стручњака за безбједност.
- И свака од тих група има свог шефа и једноставно као неки закони поземља ту да функционишу. Њима је обезбијеђена и храна и одјећа, за све друго је потребан новац који њима не недостаје, јер је правило онај који скупи преко 10 хиљада евра тај може да се нада да ће кријумчарским каналима доћи до Њемачке што јесте крајња дестинација - наводи Предраг Ћеранић декан Факултета безбједносних наука Бањалука.
Да постоје организоване групе које се баве пребацивањем миграната из БиХ ка земаљама Европске уније, за које је то уносан бизнис и које, како би га задржали, не презају ни од чега, потврђују и у Служби за послове са странцима. Дилеме одакле мигрантима ватрено оружје нема&хеллип;.
- Све информације које ми имамо прослијеђујемо нашим полицијским агенцијама унутар БиХ. Ми смо и у задњих неколико мјесеци доставили одређене информације и о лицима која се баве и начином на који долазе до оружја. Они не доносе наоружање изван БиХ, дакле то наоружање сигурно се набавља у БиХ - каже Жарко Лакета директор Службе за послове са странцима БиХ.
Ћеранић додаје да оружје добијају преко различитих кријумчарских канала и да ће онај ко тражи оружје, он ће га у БиХ наћи.
Осим о поријеклу оружја, истрага би требало да утврди и како су оружје унијели у камп и да ли је ријеч о сукобу Авганистанаца и Пакистанаца или о мигрантским криминалним активностима. Шта год се утврдило чињеница је да се овом питању мора посветити много већа безбједносна пажња.