

Кришто: Вукановић нема подршку

Криштова је истакла да представници српског народа бирају и предлажу своје представнике, исто као и Хрвати.
- Колико год је потребна већина у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ за потврду именовања, потребна је и у доношењу одлуке о именовању - нагласила је Криштова.
Она је рекла да је евентуално именовање Вукановића за министра ствар правних, али и политичких процедура.
- На позицију министра, али и мене као предсједавајуће, долази се као приједлог политичких странака у складу са политичким договором који се направи у коалицији. Данас, само имамо споразум потписан током успостављања Савјета министара и ја, као предсједавајућа, у њему имам јасно дефинисано која позиција припада којој политичкој опцији и којем народу - рекла је Криштова новинарима у Сарајеву.
Према њеним ријечима, обавеза онога који именује јесте да испоштује Устав, у смислу да министар долази из једног или другог ентитета, да се зна тачно да је једнак број Бошњака, Срба и Хрвата.
Она је одбацила медијске спекулације да наводним неименовањем Вукановић крши Устав БиХ.
- Нека ми неко каже гдје сам прекршила закон. Након оставке министра безбједности /Ненада Нешића/ коју сам прихватила у складу са законом, ја сам одмах доставила политичком партнеру коме ова позиција припада по коалиционом споразуму, кога имам и данас и који је непромијењен. Обратила сам се СНСД-у за позицију министра и предложен је кандидат Горан Селак - подсјећа Криштова која је и функционер ХДЗ-а БиХ и додаје да је овај кандидат одустао од именовања.
На сваку позицију, истиче она, долази се приједлогом политичких странака, никаквом другом иницијативом.
- Шта је то него политичка процедура која је везана за правну? Како ви можете именовати предсједавајућег Савјета министара, па да он или она предлажу? - упитала је Криштова.