

Епископ Сергије: Коме сметају Срби у Санском Мосту? (ФОТО)

Подсјетио је да су темељи храма поново су освештани на Видовдан 1990. године, али због предстојећих ратних дешавања радови никада нису настављени.
- Важно је подсјетити се да је капела Липничким кумовима саграђена на мјесту на којем су Турци 1835. године живе на колац набили Николу Зеца, Тривуна Микића, Петра Гаврила и Тривуна Вукића. Споменик на колац набијеним Србима оскрнављен је недуго након подизања, што је узнемирило све оне који желе мир у овој земљи и међунационалне односе испуњене поштовањем - навео је епископ Сергије.
Каже да је данас Липник пусто село, без иједног Србина.
- Али воља овдашњих људи да сачувају своје културно-историјско насљеђе покушава се угасити репресијом, јер како другачије тумачити чињеницу да су власти само три сата након започињања градње послале општинску инспекцију да обустави започете радове - навео је епископ у саопштењу.
Инспекција која у Санском Мосту ради и недјељом учинила је довољно да наруши добре односе који се у овој земљи граде с трудом и муком, каже епископ Сергије.
- Да ли се обуставом радова постигло било шта осим продубљивања међунационалних тензија или неком толико смета капела врло скромних димензија у селу које су одувијек настањивали православни Срби? Много је питања а премало одговора. Остаје нејасно коме смета православно духовно и културно-историјско насљеђе Срба у Санском Мосту и ко је заинтересован да нарушава тешко стечено међунационално повјерење.
Поручио је да очекује од свих надлежних орган да се огласе и под хитно омогуће наставак радова на обнови капеле посвећене Липничким кумовима, како би се помогло овој земљи да зацијели ране које је вуку у понор међунационалне мржње.