

НСРС о приједлогу Декларације о мигрантима: Одбацити сваки план о отварању мигрантских центара (ВИДЕО)

У тексту Приједлога декларације, одбацује се иницијатива британске Владе, Европске уније и њених држава чланица, о успостављању центара за мигранте на територији БиХ и противљење било каквом насилном насељавању миграната на простору Републике Српске.
Најмање педесет хиљада миграната депортовати из Уједињеног Краљевства у земље Западног Балкана. То је замисао званичног Лондона, Европске уније и њених држава чланица. Како је и потврђено од британских власти, ријеч је о лицима, претежно из земаља Блиског Истока, којима је одбијен захтјев за азил на Острву. Ако нису прихватљиви њима, зашто би били прихватљиви нама? Став званичника Српске о томе је познат. Он би могао да буде и институционализован ако у Парламенту буде усвојена Декларација. Иницијатива за њено усвајање потекла је од предсједника Милорада Додика.
- Не би имали смисла ако останемо у БиХ коју су намјерили да испоруче мигрантима који долазе са Блиског Истока, да преузму и превладају овим простором. Зато су ломили Републику Српску све вријеме да би била неспособна да се брани и од такве најезде. Коме то данас није јасно, он ништа не разумије. Ја разумијем, зато се неће овдје појавити - рекао је Милорад Додик, предсједник Републике Српске.
У Декларацији се наводи да би насељавање лица из висококонфликтних зона, међу којима постоји анимозитет, што су показали и бројни обрачуни група миграната из различитих земаља, представљало и дугорочан безбједносни ризик.
- Шта је 50.000 радило све ово вријеме у Британији? Зашто су припремани? Да ли они нама дају у ствари обучене терористе који овдје требају да изазову рат? Дакле, за нас је ово приоритетно безбједносно питање. Они не смију ући у ову земљу и за њих морају бити затворене границе - каже Џевад Галијашевић, стручњак за борбу против тероризма.
Мигранти који дођу у БиХ углавном се концентришу у сарајевском, а потом одлазе на подручје Унско–санског кантона. Управо у тим кантонима, забиљежен је и повећан број кривичних дјела.
- БиХ с тешком муком се носи са свим проблемима које мигрантски таласи доносе и ну у ком случају нису потребни нови, они с којима ни службе безбједноси Велике Британије не могу да изађу на крај - истиче Предраг Ћеранић, декан Факултета за безбједност Универзитета у Бањалуци.
У информацији која ће се наћи пред посланицима Народне скупштине, полиција ће у наредном периоду интензивно пратити кретање миграната на подручју Републике Српске, све ради заштите личне и имовинске безбједности грађана и неће дозволити кретање илегалних миграната без надзора. Да би адекватно одговорили на мигрантску кризу, Влада је још у августу 2018. године формирала Координационо тијело за праћење кретања илегалних миграната преко територије Српске.