

Трамп потписао - царине од 30 одсто на сву робу из БиХ (ВИДЕО)

Од 1.августа БиХ наплаћиваћемо царине од 30 одсто на све производе послате у Сједињене Државе, а ако БиХ повиси царине, ми ћемо увести и додатне. Основна је то порука писма које је Трамп адресирао на Предсједништво . То што је рок за увођење царина помјерен за 1. август, многи тумаче као Трампову намјеру да остави додатно вријеме за евентуални договор.
- Направили смо договор са Уједињеним Краљевством. Направили смо договор са Кином. Близу смо да направимо договор са Индијом. Са другима смо се састали, и мислимо да нећемо моћи да постигнемо договор. Па им само пошаљемо писмо – ако желите. Ако желите да учествујете, морате. Ово је оно што морате да платите - рекао је Доналд Трамп, предсједник САД.
Из овога је лако закључити да је БиХ у групи земаља са којима није било могуће постићи договор. То није изненадило српског члана предсједавајућу Предсједништва, Жељку Цвијановић, која каже да је БиХ и овај пут показала да је неуспјешна земља, јер, због опструкција из Сарајева, није на вријеме послато писмо намјере о евентуалном договору са америчком администрацијом.
- Могуће је да се ради о намјерној политичкој опструкцији у оквиру институција БиХ, јер је она евидентно неуспјешна држава у којој се ништа не препознаје ако је за опште добро и ако није за обрачун са другима под мотом "напада на уставни поредак". У сваком случају, институције и представници Републике Српске су још прије пар мјесеци јасно изразили свој став да је ово питање неопходно регулисати са САД - сматра Цвијановићева
А приједлог из Републике Српске био је да роба из Сједињених Држава буде потпуно ослобођена царинских давања, односно да буде уведена нулта царинска стопа, што би, била добра основа за преговоре.
- Сарајеву не сметају нулте стопе на увоз производа из неких европских земаља, али смета ако је у питању Америка која има другачију политику према западном Балкану, прије свега, Републици Српској - каже Војин Мијатовић министар привреде и предузетништва Републике Српске.
Апсолутно не разумију глобална кретања, наводи Сташа Кошарац министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара.
- Цијенимо да су потпуно заробљени у ставове ЕУ, која сигурно, путем Евроске делегације, изражава негативан приступ томе што смо ми имали за амбицију да, кроз писмо намјере, заговарамо уговор о слободној трговини са САД - додаје он.
Парадокс је, да ће због такве политике, највише штете претпрјети управо привредници из Федерације, јер највећи обим извоза из БиХ у САД имају компаније намјенске индустрије са удјелом од чак 60 одсто од укупног извоза. До сада је та роба царињена по стопи од 12 одсто, а од сада ће бити оптерећена по царинској стопи од 30 одсто.
- Ми немамо неку велику робну размјену као БиХ, поготово Република Српска. ФБиХ у једном сегменту има одређени извоз и та стопа ће се одразити управо на тај сегмент производње – значи металска и намјенска, индустрија композитних материјала и експлозива - сматра Александар Љубоја генерални секретар Подручне привредне коморе Бањалука.
Кошарац је нагласио да ће многе одговоре на ова питања и оваква кретања, "Тројка" морати дати у Федерацији.
Иако је политика Тројке погубна по домаћи привредни сектор , Република Српска ће наставити да тражи моделе како би обезбиједила бољи аранжман за домаће привреднике у спољнотрговинском промету са Сједињеним Државама, јер је ријеч о изузетно важном и стратешком партнеру, закључио је Кошарац.