latinica  ћирилица
08/07/2025 |  18:35 ⇒ 22:50 | Аутор: РТРС

Трамп потписао - царине од 30 одсто на сву робу из БиХ (ВИДЕО)

На адресу Предсједништва БиХ стигло је писмо америчког предсједника Доналда Трампа са обавјештењем да ће на производе из БиХ приликом увоза у Сједињене Државе од 1. августа бити наплаћивана царина од 30 одсто, одвојено од секторских царина. Док економисти већ калкулишу колику ће штету претпрјети привредници, предсједавајућа Предсједништва Жељка Цвијановић каже да за њу ова одлука није изненађујућа и да је БиХ још једном показала да је неуспјешна земља. Министар Сташа Кошарац каже да су за то директно одговорни представници сарајевске "Тројке", који су показали да не желе сарадњу са Трамповом администрацијом.
Контејнери са робом (Фото: EPA-EFE/RONALD WITTEK, илустрација) -
Контејнери са робом (Фото: EPA-EFE/RONALD WITTEK, илустрација)

Од 1.августа БиХ наплаћиваћемо царине од 30 одсто на све производе послате у Сједињене Државе, а ако БиХ повиси царине, ми ћемо увести и додатне. Основна је то порука писма које је Трамп адресирао на Предсједништво . То што је рок за увођење царина помјерен за 1. август, многи тумаче као Трампову намјеру да остави додатно вријеме за евентуални договор.

- Направили смо договор са Уједињеним Краљевством. Направили смо договор са Кином. Близу смо да направимо договор са Индијом. Са другима смо се састали, и мислимо да нећемо моћи да постигнемо договор. Па им само пошаљемо писмо – ако желите. Ако желите да учествујете, морате. Ово је оно што морате да платите - рекао је Доналд Трамп, предсједник САД.

Из овога је лако закључити да је БиХ у групи земаља са којима није било могуће постићи договор. То није изненадило српског члана предсједавајућу Предсједништва, Жељку Цвијановић, која каже да је БиХ и овај пут показала да је неуспјешна земља, јер, због опструкција из Сарајева, није на вријеме послато писмо намјере о евентуалном договору са америчком администрацијом.

- Могуће је да се ради о намјерној политичкој опструкцији у оквиру институција БиХ, јер је она евидентно неуспјешна држава у којој се ништа не препознаје ако је за опште добро и ако није за обрачун са другима под мотом "напада на уставни поредак". У сваком случају, институције и представници Републике Српске су још прије пар мјесеци јасно изразили свој став да је ово питање неопходно регулисати са САД - сматра Цвијановићева

А приједлог из Републике Српске био је да роба из Сједињених Држава буде потпуно ослобођена царинских давања, односно да буде уведена нулта царинска стопа, што би, била добра основа за преговоре.

- Сарајеву не сметају нулте стопе на увоз производа из неких европских земаља, али смета ако је у питању Америка која има другачију политику према западном Балкану, прије свега, Републици Српској - каже Војин Мијатовић министар привреде и предузетништва Републике Српске.

Апсолутно не разумију глобална кретања, наводи Сташа Кошарац министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара.

- Цијенимо да су потпуно заробљени у ставове ЕУ, која сигурно, путем Евроске делегације, изражава негативан приступ томе што смо ми имали за амбицију да, кроз писмо намјере, заговарамо уговор о слободној трговини са САД - додаје он.

Парадокс је, да ће због такве политике, највише штете претпрјети управо привредници из Федерације, јер највећи обим извоза из БиХ у САД имају компаније намјенске индустрије са удјелом од чак 60 одсто од укупног извоза. До сада је та роба царињена по стопи од 12 одсто, а од сада ће бити оптерећена по царинској стопи од 30 одсто.

- Ми немамо неку велику робну размјену као БиХ, поготово Република Српска. ФБиХ у једном сегменту има одређени извоз и та стопа ће се одразити управо на тај сегмент производње – значи металска и намјенска, индустрија композитних материјала и експлозива - сматра Александар Љубоја генерални секретар Подручне привредне коморе Бањалука.

Кошарац је нагласио да ће многе одговоре на ова питања и оваква кретања, "Тројка" морати дати у Федерацији.

Иако је политика Тројке погубна по домаћи привредни сектор , Република Српска ће наставити да тражи моделе како би обезбиједила бољи аранжман за домаће привреднике у спољнотрговинском промету са Сједињеним Државама, јер је ријеч о изузетно важном и стратешком партнеру, закључио је Кошарац.