

СМ: Донесена одлука о тражењу међународне помоћи у гашењу пожара

У допуњеној одлуци на сједници наводи се да ће међународна помоћ бити тражена само у случају када сви расположиви капацитети у БиХ, укључујући ватрогасне јединице, ресурсе цивилне заштите, Оружане снаге БиХ и друге надлежне службе на свим нивоима власти, буду у потпуности ангажоване и када процјена ситуације укаже на то да БиХ властитим ресурсима није у могућности ефикасно да одговори на пријетњу.
Доношењем одлуке омогућава се тражење међународне помоћи за заштиту и спасавање, у виду ватрогасних снага, средстава и летјелица за гашење пожара, због повећаног ризика од избијања и ширења великих пожара у БиХ, саопштено је из Савјета министара.
Надлежне институције и тијела у БиХ без одгађања су дужни да спроведу све потребне процедуре ради њеног пријема.
Међународна помоћ за гашење пожара може се тражити од свих држава с којима БиХ има потписане споразуме и меморандуме о сарадњи у подручју заштите и спасавања, као и путем Механизма цивилне заштите ЕУ, наводи се у одлуци.
Надлежна тијела за цивилну заштиту у БиХ примају међународну помоћ за гашење пожара.
Финансијска средства потребна за пријем међународне помоћи из ове одлуке биће обезбијеђена из средстава текуће буџетске резерве, о чему ће Савјет министара донијети посебну одлуку.
Савјет министара је утврдио и упутиће Предсједништву БиХ Приједлог амандмана број један на Уговор о финансирању између БиХ, Републике Српске и Европске инвестиционе банке од 20. децембра 2019. године, који се односи на Мјере заштите од поплава Републике Српске, с основама за његово закључивање, а за потписника је предложен министар финансија и трезора у Савјету министара.
Овим амандманом продужава рок за повлачење средстава до 20. децембра 2025. по раније закљученом кредиту, којим је било уговорен период реализације овог пројекта од септембра 2019. до јануара 2023. године.
Савјет министара утврдио је Приједлог амандмана број један на Уговор о финансирању између БиХ и Европске инвестиционе банке од 28. децембра 2020. године, за дионицу Коридора "Пет це" Медаково - Поприкуше с основама за његово закључивање.
Амандманом се процијењени трошкови за реализацију овог пројекта увећавају и сада износе 722 милиона евра у односу на првобитно предвиђених 391 милиона евра, с тим да се властита средства финанирања с 51 милион евра повећавају на 166 милиона евра, те се уводе два гранта Инвестиционог фонда за западни Балкан у износу од 79, односно 137 милиона евра.
Истовремено се продужава период спровођења овог пројекта до 31. децембра 2027. године, умјесто ранијег рока до краја 2025.
На тај начин обезбијеђен је наставак реализације стратешког пројекта изградње дионице Медаково – Поприкуше на Коридору "Пет це", наводи се у саопштењу.
Приједлог амандмана један на Уговор о финансирању с основама за његово закључивање биће достављен Предсједништву БиХ у даљу процедуру одлучивања, а за потписника је предложен министар финансија и трезора у Савјету министара. /крај/љч/аб/фото/видео
Раст извоза у првом кварталу за 5,96 одсто
Укупна робна размјена у БиХ у првом кварталу ове године износила је 11,30 милијарде КМ, што је раст за 5,96 одсто у односу на исти период прошле године.
У анализи, коју је припремило Министарство спољне трговине и економских односа, а коју је данас Савјет министара усвојио, наведено је да је од укупне робне размјене првог квартала вриједност извезене робе била 4,12 милијарди КМ, а увезене 7,18 милијарди КМ, док је спољнотрговински дефицит износио 3,07 милијарди КМ.
Извоз у земље ЕУ износио је 3,04 милијарде КМ, што је за 5,18 одсто више него у првом кварталу 2024. године, док је увоз износио 4,19 милијарди КМ, што је за 3,06 одсто више у односу на исти период прошле године.
Највише робе, у прва три мјесеца, БиХ извезла је у Хрватску 717,76 милиона КМ, Њемачку 611,87, Србију 454,77 милиона КМ, Аустрију 397,11 милиона КМ, Словенију 336,71 милион КМ и Италију 302,96 милиона КМ.
Највише робе увезено је из Њемачке, Италије, Србије, Кине, Хрватске, Турске и Словеније.
Највећу покривеност увоза извозом у првом кварталу ове године БиХ има с Аустријом 153,50 одсто, Словенијом 128,88 одсто и Хрватском 105,83 одсто, саопштено је из Савјета министара.
На данашњој сједници усвојен је и извјештај Министарства спољне трговине и економских односа о примјени и ефектима одлуке о привременој суспензији и привременом смањењу царинских стопа код увоза одређене робе.
Усвојени извјештај односи се на период до краја прошле године, а Савјет министара у извјештајном периоду донио је 12 одлука о привременој суспензији и привременом смањењу царинских стопа код увоза одређене робе од ступања на снагу Закона о царинској тарифи.
Робе на које се односе ове одлуке укључују материјале и сировине које користе домаћи произвођачи у властитој производњи, а који се не могу набавити на домаћем тржишту у количинама и квалитетом потребним за производњу готових производа.
Укупно 29 привредних субјеката који послују у оквиру металопрерађивачке индустрије остварило је корист на основу тих одлука, 28 компанија у текстилној и индустрији коже и обуће те намјештаја, 18 корисника у подручју електроиндустрије, њих 12 у подручју хемијске индустрије, док је пет компанија користило одлуку о привременој суспензији и смањењу царинских стопа у прехрамбеној индустрији, те по једна у дрвопрерађивачкој и графичкој индустрији.
Резултат примјене одлуке јесте значајан раст улагања код корисника одлуке, које је у прошлој години износило 165.801.325 КМ, а укупни приходи компанија око двије милијарде КМ, уз раст вриједности извоза од 242.130.088 КМ, саопштено је из Савјета министара.
Закон о мјерним јединицама у БиХ усклађује се с правном тековином ЕУ
Савјет министара утврдио је данас Приједлог закона о мјерним јединицама у БиХ ради хармонизације са законодавством ЕУ у том подручју уз техничке корекције Канцеларије за законодавство Савјета министара.
Одредбама овог закона, који је предложио Институт за мјеритељство БиХ, уређују се законске мјерне јединице у БиХ, њихови називи и симболи, подручја и начин примјене и обавеза њихове употребе у БиХ, те врши усклађивање с правном тековином ЕУ, а све с циљем боље заштите потрошача и слободног тржишта, саопштено је из Савјета министара.
Приједлогом закона, који носи ознаку `ЕИ`, дефинисане су законске мјерне јединице које се обавезно користе при употреби мјерних инструмената, при израчуну резултата мјерења или индикације мјерне величине у подручјима законског мјеритељства, привреде, јавног здравства, јавне безбједности и за административне сврхе.
Надзор над примјеном овог закона спроводе Институт за мјеритељство БиХ и надлежне инспекцијске службе.
Приједлог закона о мјерним јединицама биће достављен Парламентарној скупштини БиХ на разматрање по скраћеној процедури.
Тренутно важећи закон донесен је 2001. године и није усклађен са законодавством ЕУ из подручја мјерних јединица.
На приједлог Министарства правде усвојена је у новом тексту Стратегија Савјета министара за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва 2025.- 2029. године с Акционим планом за њено спровођење за период 2025.-2026. година.
Ово је први стратешки документ у овом подручју којим се жели обезбиједити ефикасно подстицајно окружење за цивилно друштво, с фокусом на стимулисање партнерства с институцијама БиХ, ради квалитетнијих јавних политика и побољшаних услуга грађанима.
Изради Стратегије претходила је анализа стања која је у обзир узела надлежности Савјета министара и расположиве финансијске и људске ресурсе те рок спровођења ове стратегије.
Трошкови активности планираних Акционим планом 2025.-2026. године износе 789.000 КМ, а средства су планирана буџетом институција БиХ и путем пројекта ЕУ четири Цивилно друштво Делегације ЕУ у БиХ.
На сједници је усвојен Акциони план Савјета министара за спровођење иницијативе "Партнерство за отворену власт" за период 2025.-2027. године, који је предложило Министарство правде, фокусирајући се на активности којима се одговара на потребе грађана у погледу унапређења транспарентности и дигиталне трансформације.
У овом акционом плану нагласак је на отварању података путем координације развоја екосистема отворених података, антикорупцији, значају регулисања питања стварног власништва, као и процјени ризика рањивости невладиних организација од злоупотребе прања новца и финансирања тероризма, унапређењу буџетске транспарентности те дигиталној транспарентности и трансформацији државне управе модернизацијом њених услуга.
Акциони план подразумијева одрживост спроведених мјера које су амбициозније постављене у односу на оне дефинисане претходним планом и усклађене су с другим процесима реформе јавне управе.
Укупно је планирано 10 мјера и 30 активности које ће бити спроведене до 31. августа 2027. године, изузев оних који се проводе у континуитету.
Савјет министара утврдио је данас приједлог основа за вођење преговора ради закључивања споразума о сарадњи у подручју одбране са Владом Египта.
На данашњој сједници утврђен је и биће Предсједништву БиХ достављен извјештај о преговорима ради закључивања споразума о унапрјеђењу и заштити инвестиције БиХ и Саудијске Арабије, с предложеном измјеном мандата иделегације за преговоре, које је припремило Министарство спољне трговине и економских односа.
Савјет министара је, на приједлог Министарства правде, донио одлуку о формирању Организационог одбора за организирање министарске конференције ЕУ - Балкан из области сигурности и правосуђа, која ће бити одржана у Сарајеву 30. и 31. октобра.