

ФБиХ у све већој финасијској дубиози: На Лондонској берзи задужују се за 700 милиона марака (ВИДЕО)

Влада Нермина Никшића увела је Федерацију у прво задужење на међународном финансијском тржишту путем емисије обвезница. Намјера је продати их у износу од 300 до 350 милиона евра, са роком доспијећа од пет година. Аукција – 17. јула. Све то како би се, кажу, прикупио новац за потребе финансирања буџета.
- Чињеница, и то је врло лако и провјерљиво и лако утврдити, да Федерација БиХ, нити би било коме то пало на памет, јер је то кривично дјело, ниједну конвертибилну марку обвезница није емитовала, а да то није планирано буџетом Федерације - каже Нермин Никшић, премијер Федерације БиХ.
Никшић и сва свита окупљена око Тројке били су гласни у критикама Републике Српске и оцјенама да је Федерација финансијски стабилнија, мање задужена. Реалност сасвим другачија, оцјена је економских стручњака. Јасна је буџетска дубиоза, па тако ново задуживање виде као класично покривање буџетских рупа.
- Уз сва оправдања, уз све статистичке егзибиције, изјаве о томе како је Федерација мало задужена, како је све стабилно, планирано, како је и ово задужење планирано у буџету и тако даље, не можемо сакрити чињеницу потпуне неспособности Владе да из редовних јавних прихода осигура финансирање буџетских потреба, такође не видимо никакав економски развој, не видимо да се било шта у Федерацији значајније побољшало у претхнодном периоду - рекао је Игор Гавран, економски стручњак.
Да се Никшићу журило да ентитет што прије задужи било је јасно прошлог мјесеца, када се по хитном поступку у Дому народа федералног парламента нашао Закон о дугу. Делегати су тада упозоравали да се Влада припрема за нова нетранспарентна и прекомјерна задуживања без контроле, најављујући и апелације пред Уставним судом.
- Кад је у питању емисија обвезница на међународном финансијском тржишту, не треба сагласност парламента, Влада то ради сама. Влада уводи једно ново право, а у том праву себи даје широка овлаштења, без сагласности парламента. Имамо задужење које искључује и сагласност државног парламента и сагласност ентитетског парламента, у корист федералне Владе - истакао је Муамер Зукић, делегат у Клубу Бошњака у Дому народа ПФБиХ.
Ведрана Вујовић, делегат у Клубу Срба у Дому народа ПФБиХ, каже да ће закон неће донијети фискалну стабилност.
- Овај закон неће донијети неки вид веће фискалне стабилности, него да ћемо у потпуности обезглавити парламент и да ћемо сву апсолутну политичку, извршну моћ, поготово када је у питању задужење дати извршној власти, Влади Федерације - нагласила је Вујовићева.
Актуелна Влада Федерације за двије године успјела је удуплати унутрашњи дуг за више од милијарду. Према званичним подацима објављеним прије најновијег задужења, укупан унутрашњи и спољни дуг већи је за 635 милиона у односу на период Владе Фадила Новалића.
- Оно што изражава забринутост и због чега реагујемо јесте да чињеница да постоји изузетна тенденција раста дуга у апсолутном износу, како на унутрашњем тржишту, тако ево сада видимо и на вањском - истакао је Адмир Чавалић, економски стручњак.
Од федералног премијера се такве оцјене, ипак, неће чути. Гласан како се доносе реформски закони и одлуке, али чини се, ћутљив на лоше финансијске показатеље у Федерацији, па тако и на талас енормних поскупљења у овом ентитету, од струје, до комуналних услуга. И зато не треба да чуди што се готово свакодневно лоптица пребацује у туђе двориште, као што то ради Тројка када је ријеч о Републици Српској.