latinica  ћирилица
14/07/2025 |  11:25 | Аутор: РТРС

ИДДЕЕА: Неистинити наводи о цурењу личних података грађана БиХ

Агенција за идентификационе документе, евиденцију и размјену података БиХ одбацила је као неистините, узнемирујуће и непровјерене тврдње које је у јавни простор изнио извјесни професор Хаџиб Салкић, а односе се на наводно цурење личних података грађана БиХ из информационих система под надзором ИДДЕЕА-е.
Лична карта - Фото: РТРС
Лична картаФото: РТРС

ИДДЕЕА БиХ саопштила је да није забиљежен нити потврђен било какав безбједности инцидент, цурење података или покушај компромитације система под њеним надзором, нити је једна званична институција, Агенција за заштиту личних података, Тужилаштво БиХ/ упутила било какво упозорење, налаз или захтјев за истрагу у вези са наводима које је изнио Салкић.

Из Агенције су навели да је Салкић, без икакве стручне или форензичке анализе, без контактирања релевантних институција, те без иједног техничког доказа, у јавности изнио низ оптужби које немају упориште ни у чињеницама, ни у системској стварности.

- Централна база личних података грађана БиХ, којом управља ИДДЕЕА, налази се под сталним надзором, заштитом и непрекидним техничким и безбједносним надоградњама у складу с највишим међународним стандардима - наведено је у саопштењу.

Истакнуто је да остају отворени за сарадњу са свим надлежним органима, али и упозоравају да више неће толерисати јавне нападе који се темеље на конструкцијама, политичким амбицијама, паници и личним фрустрацијама, а угрожавају стабилност система од државног значаја.

ИДДЕЕА БиХ је поднијела званичан захтјев Сипи да хитно испита јавно изнесене тврдње Салкића, јер ако су истините онда се, како су истакли, одмах мора дјеловати.

- Ако су лажне – морају се сносити одговарајуће посљедице за ширење дезинформација које подривају повјерење грађана у државне институције - наведено је у саопштењу.

Како су нагласили, тврдња да је ИДДЕЕА "саучесник" у идентитетском криминалу није само неистина већ је то удар на правни поредак БиХ и покушај дискредитације институције чији је задатак да чува, штити и развија инфраструктуру дигиталног идентитета БиХ.

Подсјетили су и да Агенција редовно проводи независне безбједносне провјере и ревизије свих својих система, уз сарадњу с међународним партнерима и институцијама ЕУ, те управља системима који ни у једном тренутку нису били компромитовани, нити су повезани с наводном базом "47.000 идентитета" коју Салкић помиње.

Нагласили су и да их Салкић никада није контактирао нити је тражио увид, подршку или техничку сарадњу с ИДДЕЕА-ом у вези с било којим наводним инцидентом, те су позвали медијске куће, новинаре и грађане да разликују између чињеница и сензационализма, између стручности и неодговорности.

- Заштита идентитета грађана БиХ није тема за манипулацију, политичко поентирање нити личну промоцију – то је питање безбједности државе - навели су из Агенције за идентификационе документе, евиденцију и размјену података БиХ.