latinica  ћирилица
14/07/2025 |  19:42 ⇒ 20:43 | Аутор: РТРС

Ревизори утврдили незаконитости у МИП-у: Конаковић донаторска средства трошио на плате, најам и набавку возила (ВИДЕО)

Нове малверзације у режији министра спољних послова Елмедина Конаковића и његових кадрова. Према извјештају Канцеларије за ревизију институција БиХ за прошлу годину, Министарство спољних послова није на законит начин извршавало уплате донаторских средстава. У фокусу, поново амбасада у Кувајту. Неправилности са донацијама само су дио замјерки ревизора на рад министарства под вођством Конаковића.
Заједничке институције - Фото: РТРС
Заједничке институцијеФото: РТРС

Готово 176 хиљада марака износила је донација евидентирана у амбасади у Кувајту. Како ће се распоредити средства, одлучило је Министарство спољних послова. Тако је новац са донаторског преусмјерен на редован рачун и утрошен на плате, трошкове унајмљивања и набавку возила. Да су противзаконито евидентирана донаторска средства јасно је било ревизорима.

- Поред чињенице да средства донације нису уплаћена на начин предвиђен поменутим законским актима, уплатом донатора на посебан рачун, није нам презентован доказ о примопредаји наведеног износа новчаних средстава између представника донатора и амбасаде у Кувајту као ни писмо намјере од донатора, споразум или одлука којом би се потврдило у коју сврху су донирана средства - наводе из Канцеларије за ревизију институција БиХ.

Док се очекује истрага о новим малверзацијама, надлежне институције још утврђују гдје је нестало најмање 1,2 милиона евра донираних од власти Кувајта. Од 2017. донације су примане у готовини, одлуком тадашњег амбасадора Мехмеда Халиловића, садашњег савјетника Раме Исака. Oд тада па све до 2023. године новцу се губи сваки траг. Документације о начину утрошку нема. Најгласнији министар поприлично тих на малверзације у свом ресору. Тихо и бх. правосуђе, како на раније, тако и на посљедњи случај.

- Овдје долазимо до закључка да је Елмедин Конаковић у апсолутној спрези са правосуђем БиХ, јер да је било који српски министар ово урадио што је он урадио, да пребацује новац за плате како му се ћефне онда би сигурно био већ процесуиран и био би предмет против њега отворен - истакла је Сања Вулић, шеф Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ.

Противзаконито евидентирање донаторских средстава није једина неправилност коју су ревизори утврдили у посљедњем извјештају. Указано је и на нетранспарентност и незаконитост при запошљавању и ангажовању лица по уговорима о дјелу. Навели су и пропусте у издвајању новца за прековремени рад и репрезентацију. Накнаде за плаћено одсуство по основу вјерских празника исплаћиване су за чак четири дана.

- Ово није питање ревизије, овдје је питање за Тужилаштво БиХ, да се позабави свим набавкама које су вршене, и свим трошењима и плаћањима које је вршило Министарство спољњих послова, односно Дино Конаковић, од плаћања лобирања у Америци, до других сумњивих трошкова - рекао је Милан Петковић, посланик Уједињене Српске у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ.

Управо из Америке Конаковић, умјесто одговора на извјештај ревизора и утврђене малверзације, сервира селфије из авиона и објаве у којима се обрачунава са новинарима. А и што би се освртао на посљедње наводе о неправилностима и малверзацијама, када ни за оне раније није одговарао.

- Подсјећам да је 2020. године и Федерална служба за ревизију утврдила да је као предсједавајући Скупштине Кантона Сарајево ненамјенски потрошио око 490 хиљада конвертибилних марака дијелећи их невладиним и непрофитним организацијама, што говори да је то један образац понашања који он константно већ примјењује и сад у позицији министра спољних послова - истакао је бивши дипломата Лучиано Калужа.

На десетине злоупотреба позиције и говорнице у Министарству спољних послова у Сарајеву, за личне и страначке обрачуне, умјесто рјешавања стварних проблема у свом ресору. Као што, чини се, није предузео ништа у случају ненамјенског трошења средстава која су била намијењена за допунске школе у Њемачкој. Због тога њемачко министарство потражује од Генералног конзулата у Штутгарту готово 107 хиљада евра.