latinica  ћирилица
16/07/2025 |  18:00 ⇒ 21:50 | Аутор: РТРС

Испливали подаци - "Претис" у милионским дуговањима (ВИДЕО)

Сарајевска компанија "Претис" која производи тенковску, минобацачку и топовску муницију различитог калибра, годинама је представљана као носилац намјенске индустрије у Федерацији. Али, у јавност су испиливали подаци који указују да је пословање те компаније далеко од позитвиног. Говори се о милионским дуговима. Незадовољство управљањем показао је амерички партнер, компанија "Регулус", која има мањински, али значајан дио власничког удјела.
Претис - Фото: РТРС
ПретисФото: РТРС

Све се дешава пред 1. август, за када су Сједињене Америчке Државе најавиле увођење царинске стопе за робу из БиХ, што ће највише наштетити намјенској индустрији из Федерације. И поред тога, бошњачки политичари одбијају приједлоге из Српске о нултој царинској стопи са САД.

Док само артиљеријска граната 155 мм због сукоба у Украјини, досеже астрономску цијену од 6.000 долара по комаду, сарајевска компанија Претис је у милионским дуговима, а годишње произведе и до милион граната различитог калибра. Да у Претису "шишти" показују подаци интерне ревизије коју је иницирао нови в.д. директора Ајдин Купус. Потписани су бројни уговори, узет је аванс што је дало привид позитивног пословања а заправо требаће им више од три године да испоручи наручену муницију.

- Стање на рачуну на дан 30.05. 2025 износи 311.858 КМ, са укупним обавезама према кредитима од 36.644.000 КМ, и укупним обавезама добављачима око 31 милион као и укупним обавезма према примљеним авансима чак 287 милиона КМ - подаци су из Интерне ревизије пословања Претиса.

Америчка компанија "Регулус" која има 41.5 одсто власничког удјела, незадовољна је како Влада Федерације управља Претисом и то у тренутку док САД и њихови партнери имају велике потребе за артиљеријском муницијом из "Претиса". Власник компаније Вил Сомердјук их оптужује да крију оперативне и финансијске информације. У писму адвокатске куће Торидон, који потписује и бивши амерички државни секретар Мајк Помпео наводи се да је Претис у катастрофалном стању, што је посљедица непособности и корупције.

- Умјесто транспарентности, власти сада желе да прошире надзорни одбор Претиса са три на пет чланова чиме би умањили утицај представника господина Сомердјука. Одбијање да дијеле основне информације са великим дионичарем изазива велику сумњу. Такво понашање имплицира да се покушава заташкати неправилна или коруптивна активност - наводи се у писму америчке компаније "Регулус".

Након што су сарајевски медији објавили детаље афере "Претис", огласила се федерална влада тачније ресорно министарство. Милионске дугове не спомињу а исплатом регреса радницима за прошли мјесец поручују да Претис није у озбиљним, финансијским проблемима. Негирају наводе "Регулуса" да желе да прошире надзорни одбор и тиме умање њихов утицај.

- Хоће ли доћи до таквог проширења у будућности, зависи о заједничкој процјени сувласника. На жалост, у посљедње вријеме у медијима се пласирају нетачне информације чији је циљ урушавање угледа Претиса чиме се директно угрожава заједничка визија да ова компаније постане водећа у намјенској индустрији у БиХ и шире - наводи се у саопштењу Министарства енергије, рударства, индистрије ФБиХ.

Проблеми Претиса и намјенске индустрије есклаираће 1. августа када на снагу ступа одлука америчке амднистрације о увођењу царинске стопе од 30 одсто за робу из БиХ. Иако те мјере највише погођају извознике из Федерације, бошњачка Тројка одбија увести нулту стопу за америчку робу што би био предуслов да се укину америчке царине.

- Очигледно да политика Бошњака, политика Тројке јесте таква да не разговара са администрацијом Доналда Трампа. Ако направимо анализу биланса роба која се извозе у САД, управо оваква политика Тројке јако пуно ће коштати привреднике из Федерације а да су прихватили наш став да царина буде 0 одсто, имали бисмо много бољу преговарачку позицију него сада - рекао је Сташа Кошарац, замјеник пртедсједавајућег савјета министара.

Прошле године медији су објавили фотографије граната из Претиса на украјинском ратишту. Тада је постављено питање како артиљеријска муниција и поред забране Предсједништва завршава у ратним зонама. Ако компанија Регулус не крије да САД имају хитну потребу за артиљеријском муницијом из Претиса, јасно је како гранате из Сарајева завршавају на украјинском ратишту.