

На листи заштићених врста у Српској 818 врста биљака

На импресивној листи флоре налази се неколико врста хајдучице и једића, те брдски лук и планински сријемуш.
Међу заштићеним врстама су бијели јаблан, чичак, те мочварна, црна, звјездаста, риђа, глатка, влакнаста, прољећна оштрица, а своје мјесто у васкуларној флори нашла је и рашчупана зечина, те малтешка и планинска зечина.
На црвеној листи је и неколико врста каранфила, међу којима се издвајају крвавоцрвени, кољенасти и стјеноцвити каранфил.
Заштићени су и љиљани, као и неколико врста пасјег грожђа, мухолико мачје уво, те неколико врста такозваних ушљиваца.
Када је ријеч о птицама, заштићен је јастреб кокошар, неколико врста орлова и обични кобац.
Листу красе и сиви, мали и кршки соко, која гуска, али и риђоглава и ћубаста патка, бијела и црна рода, дивљи голуб.
Препелица, јаребица и фазан заузимају своје мјесто међу заштићеним врстама, а ту су и велики тетријеб, те двије врсте морских гњураца, као и ждрал, гавран, врана, чавка и сојка, али и шврака.
Међу рибама се издвајају бијели клен и балавац, сом, сабљарка, шаран и кркуша.
На листи се налази и 57 сисара, међу којима су заштићени мрки медвјед, дивља мачка, рис, ласица, дивокоза, јелен, планински слијепи мишић.
Ту су и хермелин из породице ласица, планиски дугоухи љиљак, мали, средњи и велики ноћник из породице слијепих мишева.
Међу водоземцима се налази 20 заштићених врста, укључујући зелену и шумску жабу, жутотрбог мукача, те шарени и црни даждевњак, али и човјечија рибица, док се од гмизаваца издвајају шарка, поскок, обични смук, зидни гуштер и сљепић.
У Министарству су појаснили да је Црвена листа израђена у складу са међународном методологијом утврђивања садржаја и мјера за очување угрожених врста које се штите у складу са Законом о заштити природе.