latinica  ћирилица
17/07/2025 |  13:29 ⇒ 14:22 | Аутор: РТРС

Мала и средња предузећа лани остварила укупно 2,738 милијарди КМ прихода од продаје на иностраном тржишту

Влада Републике Српске прихватила је на данашњој сједници извјештај за област малих и средњих предузећа у Српској за прошлу годину у којем се наводи да су остварила укупно 2.738.136.880 КМ прихода од продаје учинака на иностраном тржишту, што је 19,58 одсто више у односу на 2023. годину.
Влада Српске - Фото: Уступљена фотографија
Влада СрпскеФото: Уступљена фотографија

У извјештају за прошлу годину наводи се пословање 43.642 привредна субјекта, од којих су 43.551 мала и средња предузећа, те 91 велико предузеће, саопштено је из Бироа Владе Републике Српске за односе с јавношћу.

Област малих и средњих предузећа подржана је, како се наводи, са укупно 79.468.090 КМ од чега су средства из Буџета Републике Српске 38.629.905 КМ или 48,61 одсто, а средства из других извора 40.838.184 КМ или 51,39 одсто од укупног износа.

Поред финансијске подршке, овом сектору је омогућена подршка кроз обуке и едукације, промоцију и умрежавање, те кроз реализацију пројеката.

У саопштењу се наводи да је највећи број малих и средњих предузећа или 26,54 одсто пословао у сектору трговине на велико и мало, затим прерађивачке индустрије 13,23 одсто и у сектору стручне, научне и техничке дјелатности 10,07 одсто.

Од укупног броја малих и средњих предузећа већина њих или 46,32 одсто пословало је у привредном подручју Града Бањалука, те подручјима градова Бијељина 17,17 одсто и Добој 11,88 одсто.

У малим и средњим предузећима у прошлој години било је запослено 139.036 лица или 70,51 одсто од укупног броја запослених у свим привредним субјектима у Републици Српској.

У саопштењу се наводи да је посматрано по областима дјелатности највећи број запослених радио у прерађивачкој индустрији са 37.932 лица или 27,18 одсто од укупног броја запослених, те у трговини на велико и мало, гдје је било запослено 31.478 лица или 22,93 одсто од укупног броја.

Привредни субјекти у којима су жене власнице и сувласнице имају учешће од 28,43 одсто у укупном броју субјеката у Републици Српској, 15,12 одсто од укупног броја запослених у привредним субјектима, 14,18 одсто пословних прихода и 6,36 одсто прихода од извоза производа и услуга, која су остварила сва мала и средња предузећа.

Учешће малих и средњих предузећа у структури укупних прихода од продаје учинака на иностраном тржишту свих предузећа, како се наводи у саопштењу, износи 76,17 одсто, док је учешће великих предузећа 23,83 одсто.

Евидентиран знатан пад броја пријављених случајева вршњачког насиља

Влада Републике Српске усвојила је данас информацију о реализацији Програма мјера за јачање безбједности и спречавање насиља у школама и ђачким домовима за шест мјесеци ове године у којем је, путем Едуис система евидентиран знатан пад броја пријављених случајева вршњачког насиља у односу на претходно полугодиште – са 168 на 63 случаја, саопштено је из Бироа Владе Републике Српске за односе с јавношћу.

Министарство просвјете и културе је, како се наводи, наставило активности на унапређењу безбједности кроз уградњу сигурносних брава у основним школама, примјену услуге "Сигуран интернет" у сарадњи са компанијом "М:тел", увођење програма "Хуманост и безбједност" у све школе и спровођење превентивног програма "Вјештине за адолесценцију". 

- Мултисекторски приступ у борби против насиља у оквиру програма "Брига о дјеци – заједничка одговорност и обавеза", који се спроводи у сарадњи са Републичким педагошким заводом, даје резултате – у сарадњи са другим министарствима, полицијом и центрима за социјални рад реализоване су радионице, превентивне кампање и појачано присуство школских полицајаца - наводи се у саопштењу.

Влада Републике Српске подржава наставак активности с циљем очувања безбједности и добробити ученика у свим васпитно-образовним установама.

Лакташима и Прњавору почели радови на унапређењу водне инфраструктуре

Влада Републике Српске усвојила је Информацију о активностима у вези са реализацијом Пројекта модернизације водних и санитарних услуга у Српској чија је вриједност 26.500.000 евра у оквиру којег су већ почели радови на унапређењу водне инфраструктуре у Лакташима и Прњавору.

У наредном периоду очекује се закључење уговора о извођењу радова у Требињу, Зворнику и у Источном Новом Сарајеву, саопштено је из Бироа Владе Републике Српске за односе с јавношћу.

Пројекат модернизације реализује се уз подршку Свјетске банке и тренутно је у фази интензивне реализације.

У саопштењу се наводи да су у оквиру компоненте која се односи на реформу сектора и јачање капацитета локалних водоводних предузећа покренуте активности које укључују израду анализе и приједлога за реструктурисање у 10 општина.

У наредна два мјесеца, како се наводи, очекује се закључење уговора за ову компоненту, као и почетак припреме нових активности за локалне заједнице које се суочавају с највећим губицима воде.

Влада Републике Српске усвојила је данас и Програм педолошких анализа земљишта у Српској и овластила Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде да са овлаштеним институцијама закључи уговор о вршењу педолошких анализа земљишта у Републици Српској у овој години.

У саопштењу се истиче да педолошка анализа земљишта представља системску контролу плодности пољопривредног земљишта која се у Републици Српској спроводи као програмска мјера Владе Српске од 2014. године.

Циљ педолошке анализе земљишта јесте повећање квалитета и квантитета приноса гајених биљака по јединици површине регистрованог пољопривредног газдинства, правилном употребом побољшивача земљишта, органских и минералних ђубрива на основу резултата контроле плодности земљишта, те поправку плодности, заштиту земљишта и подземних вода од загађења проузрокованих неправилном употребом органских и минералних ђубрива регистрованих комерцијалних газдинстава.

У саопштењу се додаје да је циљ педолошке анализе и стварање базе података географско информационог система /ГИС/ о плодности земљишта регистрованих пољопривредних газдинстава на подручју Републике Српске и њено архивирање у дигиталне податке Основе Републике.

Од 2014. до 2024. године укупно је извршено 10.697 анализа за потребе 4.008 корисника, а сви резултати анализе земљишта су обрађени и архивирани у ГИС базу података која представља дио Основа Републике, додаје се у саопштењу.

У оквиру аграрног буџета Агенције за аграрна плаћања за ову контролу за 2025. годину издвојено је 150.000 КМ.

За спровођење стратегије развоја малих и средњих предузећа и предузетништва 2.046.000 КМ

Влада Републике Српске дала је сагласност на План кориштења средстава Министарству привреде и предузетништва за ову годину у износу од 2.046.000 КМ за спровођење Стратегије развоја малих и средњих предузећа, предузетништва и успостављања пословних зона.

Наведена средства намијењена су за додјелу подстицаја за побољшање конкурентности малих и средњих предузећа којима се суфинансира дио прихваћених улагања на реализацији пројеката који за намјену могу имати: дигиталну трансформацију пословних процеса, набавку опреме за мала и средња предузећа и очување традиционалних заната.

Из Бироа Владе Републике Српске за односе с јавношћу саопштено је да се средства одобравају за пројекте који су реализовани, пројекте у току и за нове пројекте.

Влада Републике Српске данас је усвојила акциони пплан за спровођење Стратегије развоја предузетништва жена Републике Српске за период од ове до 2027. године, а за релизацију је планирано 15.209.200 КМ за трогодишњи период.

У саопштењу се наводи да је од ове до 2027. године планирана реализација активности које се односе на финансијску подршку предузетницама у привреди и пољопривреди, те одобравање гаранција за предузетнице, организација обука, организација конференција, сајмова и других манифестација, рад Савјета предузетништва жена и Савјета за културне и креативне индустрије Привредне коморе, унапређивање прикупљања статистичких података и формирања базе података о предузетницама, те друге активности.

Уговорене инвестиције од 2,607 милиона КМ

Влада Републике Српске усвојила је данас Нацрт програма јавних инвестиција Српске за период 2026 - 2028. година у којем су уговорене инвестиције од 2,607 милиона КМ.

Из Бироа Владе Републике Српске за односе са јавношћу саопштено је да је предмет анализе било 180 пројекта, од чега 88 пројеката у реализацији и 92 кандидована.

Програм садржи анализу инвестиција по годинама, изворима финансирања, ресорној надлежности за капиталне и институционалне пројекте, те по ЦОФОГ класификацији.

- У периоду 2026 - 2028. година у Републици Српској уговорене су инвестиције од 2,607 милиона КМ - пројекти у имплементацији. Укупна вриједност свих кандидованих пројеката министарстава/институција износи 10,437 милиона КМ - прецизира се у саопштењу.

Највеће инвестиције су у секторима енергетике, саобраћаја, здравства и пољопривреде и износе 92,50 одсто укупних инвестиција.

- У финансирању инвестиционих пројеката у периоду 2026 - 2028. година ино-средства учествују у укупном износу од 1,659 милиона КМ или 63,63 одсто, а ријеч је о кредитима од 1,645 милиона КМ и грантовима у вриједности 13,5 милиона КМ, док домаћа средства учествују у износу од 948 милиона КМ или 36,37 одсто - наводи се у саопштњу.