latinica  ћирилица
17/07/2025 |  18:33 ⇒ 21:49 | Аутор: РТРС

Бањалука: Зашто је поред домаћих фирми, посао замјене јавне расвјете, добила фирма из Хрватске? (ВИДЕО)

Фирма Кончар из Загреба реконструисаће и у наредних 15 година одржавати јавну расвјету у Бањалуци, а за тај посао од Градске управе Бањалука добиће 35 милиона марака.
Јавна расвјета Бањалука - Фото: РТРС
Јавна расвјета БањалукаФото: РТРС

Избор овог понуђача изазвао је негодовање грађана и политичких субјеката. Поред Кончара, на тендер за изградњу јавне расвјете пријавиле су се и двије фирме из Бањалуке.

Од гашења расвјете до вишемилионског улагања - изгледа да расвјета у Бањалуци представља један од приоритетних пројеката градским властима.

Градоначелник Бањалуке, Драшко Станивуковић поручује да је ријеч о стратешкој инвестицији која ће унаприједити енергетску ефикасност и уштедјети новац. Каже да је Бањалука је сада, застарјелу расвјету, на годишњем нивоу плаћала 4,4 милиона марака.

- Четири милиона марака дајемо за струју, 300-400 хиљада дајемо фирми која одржава и то је око 4,4 милиона КМ. Плаћамо појединачно фирму и струју и имамо захрђалу расвјету и жуту расвјету - рекао је градоначелник.

Шеф клуба одборника СНСД-а у Скупштини града Драган Лукач, наглашава да је проблем што су домаће фирме у старту дискриминисане јер је тендерском документацијом предвиђено да фирма у задње три године, мора имати 60 милиона промета, а то нема ниједна домаћа фирма али зато су имале повољније понуде.

- По нашим фирмама које се баве с тим, заједном са носећим лимом и расвјетом кошта 165 КМ, нека је и 200, а по овоме како су они израчунали за 35 милиона да се промијени 20.000 расвјетних тијела у граду Бањалука кошта 35 милиона што значи да њихова расвјета по једном расвјетном тијелу кошта од 1.800 до 2.000 КМ - сматра Лукач.

Према доступној документацији градске управе стоји да су расходи по основу утрошка електричне енергије на јавним површинама три, а не четири милиона, истиче Лукач. Подсјећа да је скупштинска већина дала сагласност градоначелнику да се замијени расвјета у Бањалуци али не да се то да државној фирми из Хрватске која ће сљедећих 15 година управљати градском расвјетом у Бањалуци.

- Сад, на републичком нивоу да је Влада одлучила да путеве у Републике Српске да хрватским путевима да сљедећих 15 година управљају са путевима Српске или аутопутевима, по истом моделу, да ли би то било исправно? Апсолутно не - истакао је Лукач.

Док једни у овом вишемилионском пројекту виде дугорочну инвестицију, други указују на неријешене основне комуналне проблеме.

- Приоритет је да наши грађани у свим дијеловима Бањалуке имају воду, приоритет је да је обезбјеђено мјесто у вртићу, знамо да су несташице воде, немамо паркинга у Бањалуци, општи је хаос - навео је Горан Селак, одборник у Скупштини града Бањалука.

Остаје питање - да ли је јавна расвјета заиста приоритет број један и колико ће Бањалука, осим савременије инфраструктуре, заиста добити овом вишегодишњом сарадњом?