

Ковачевић: Подршка наметнутим Шмитовим одлукама руши кредибилитет ЕУ (ВИДЕО)

Ковачевић пита јесу ли то европске вриједности да умјесто домаћих демократских институција одлуке доноси неизабрани странци и намеће их.
- Је ли то владавина права о којој нам стално држе предавања? Да умјесто демократских изабраних представника народа и грађана у институцијама одлуке намеће страни тутор? У којој то земљи, чланици ЕУ то има? Гдје се то дешава? Или можда ако се не дешава у земљама чланицама, да ли постоји земља која је на тај начин ишла према ЕУ и водила европски пут? То је страмота - истакао је Ковачевић за РТРС.
Он је рекао да подршка ЕУ наметању одлука руши кредибилитет Уније у БиХ и све грађане Републике Српске удаљава од тога да на било који начин подржавају европске интеграције.
- Ми смо сто година на европском путу и покушавамо да урадимо све што је потребно да бисмо нашу земљу приближили ЕУ, јер сматрамо да је Унија заједница слободних и суверених земаља. А шта је ово? Ми подржавамо европски пут, између осталог, зато што сматрамо да што смо ближе ЕУ, то су Шмит и такви страни тутори даље од БиХ. А шта је ово? - упитао је Ковачевић.
Он је рекао да је концесију у случају "Вијадукту" дао премијер из опозиционих редова, а све с циљем извлачења новца из земље.
- Дао је концесију некој ташта-машта фирми која није имала ни рачун, ниједног запосленог. Зашто? Да би се извукле паре из буџета, од грађана Републике Српске, да би отишли у неке црне фондове. Када смо то зауставили, државним ресурсима у најкраћем року изградили ту електрану, онда смо добили циркус који сада имамо, да цијели процес води фирма која је повезана са градоначелником Бањалуке Драшком Станивуковићем. Тај градоначелник одлази на ноге Шмиту и тражи рјешење и онда добијемо ово рјешење и за све то подршку ЕУ - истакао је Ковачевић.
Кристијан Шмит јуче је наметнуо одлуку у случају словеначке фирме Вијадукт којом се предвиђа узимање новца из средстава од акциза са јединственог рачуна од дијела који припада Српској, те одлуку да Централна банка БиХ обезбиједи новац за нове технологије у изборном процесу.