latinica  ћирилица
18/07/2025 |  19:21 ⇒ 20:29 | Аутор: РТРС

Инспекција провјерава поријекло воде у језеру код ТЦ "Делта" у Бањалуци, резултати анализа подијељени (ВИДЕО)

Нема притиска на рад инспекције у вези са анализама воде из језера код Тржног центра "Делта" у Бањалуци, тврде у Републичком инспекторату.
Језеро код Делте - Фото: РТРС
Језеро код ДелтеФото: РТРС

Наводе да је главни циљ утврдити поријекло воде којом се пуни вјештачко језеро. Подсјећају да је прва контрола извршена прије мјесец дана по запримљеној пријави јер постоји оправдана сумња да вода потиче из градског "Водовода" док је бројни грађани немају за основне животне потребе.

Из "Водовода" демантују наводе да се вјештачко језеро пуни водом из система јавног снабдијевања.

Пријаве да је вјештачко језеро прошле године пуњено градском водом, покренуле су и бројне анализе, чији резултати буде основану сумњу о поријеклу воде.

Контрола је извршена 17. јуна. Из Инспектората наводе да је након анализе у Институту за јавно здравство, за седам узорака утврђено да је вода за пиће а за пет да вода није исправна за пиће. Истичу да је неопходно утврдити да ли је вода из градског водовода незаконито доведена до бунара, који служи за пуњење вјештачког језера.

Главни републички инспектор за храну, Славиша Вукојевић истиче да постоје сазнања да се један дио воде пуни из бунара, док други долази из градског "Водовода".

- И сада имамо сазнања и да се један дио воде пуни из бунара који се налази у близини језера, док други дио долази из градског Водовода. Посао Инспектората ће бити да утврди да ли градске водоводне цијеви улазе у састав пројектне документације самог језера или не - рекао је Вукојевић.

Своје сумње изразили су и поједини грађани. Међу њима је и Славиша Сувајац који каже да бројеви на водомјеру у шахту смјештеном надомак језера јасно указују на поријекло воде.

- Стање потрошене воде на водомјеру је 6.234 кубика. Друга слика одоноси се на извод главног пројекта хидрофазе гдје се види да је капацитет језера 6.126 метара кубних, што се поклапа са стањем сата - истакао је Сувајац.

Из бањалучког "Водовода" ово демантују. Истичу да вода из језера не потиче из система јавног водоснабдијевања.

Портпарол "Водовода", Бранислава Прерадовић истиче да то што је вода исправна за пиће не значи нужно да она долази из јавног система.

- То би онда значило да се сваки сеоски бунар снабдијева водом из јавног система, што једноставно није тачно - нагласила је Прерадовић.

Техничари Института за јавно здравство у присуству републичког инспектора, извршили су узорковање воде са 12 цијеви које пуне вјештачко језеро, о чему постоји службена документација.

Из Инспектората наводе да је Извјештај о извршеним испитивањима сачињен 23. јуна и представљају непобитне чињенице и да су сви резултати анализа доступни грађанима и достављени медијима, управо ради тачног информисања јавности и сузбијања спекулација.