latinica  ћирилица
18/07/2025 |  19:24 ⇒ 20:30 | Аутор: РТРС

Каква нам је безбједност саобраћаја на путевима? (ВИДЕО)

Каква нам је безбједност саобраћаја на путевима? Статистика показује да је број саобраћајних незгода у овој години већи у односу на исти период прошле године, али је и број смртно страдалих већи. Из надлежних институција упозоравају да је неприлагођена, односно већа брзина од приписане, узрок број један, а потом и алкохолисаност возача.
Бањалука, саобраћајна незгода - Фото: РТРС
Бањалука, саобраћајна незгодаФото: РТРС

У Српској је прошле године регистровано невјероватних 10.806, са 94 смртна исхода и 617 са тешким тјелесним повредама.

Што бржа вожња, посљедице су теже. За четири овогодишња мјесеца 11 смртно страдалих је више у односу на прошлу годину.

- Агенција за безбједност саобраћаја је мјерила у 2023. години да око 60 одсто возача прекорачи дозвољену брзину, у 2024. тај проценат је пао на 39 одсто, што је добар резултат - навео је Милија Радовић в.д. замјеника директора Агенције за безбједност саобраћаја Републике Српске.

Колико је тек оних који су прошли "испод радара".

Смањење се приписује већем броју уређаја за мјерење брзине.

Казне за пребрзу вожњу, иако релативно високе, почесто нису у складу са ризиком који возач представља за учеснике.

Репресивне и превентивне мјере су у рукама полиције.

- То ми видимо кроз наш рад, рецимо, за почињене саобраћајне прекршаје већином буду млади возачи, ми то радимо свакодневно - рекао је Дејан Мариловић, полицијски службеник за безбједност саобраћаја, ПУ Требиње.

- До 1,5 промила, то је тотално пијанство, казна је, ако се одмах плати, 50 марака и мјесец дана одузимање возачке дозволе, али то нису казне које ће некога одвратити чињења прекршаја - напоменуо је Радовић.

Незванично, у процедури је, на ниову БиХ, измјена Закона о безбједности саобраћаја.

"Цјеновник" казни, у односу на претходни из 2018.године, био би повећан. Биће их мање ако људима за воланом функционишу свијест и савјест.

Алкохолисаност држи неславну другу позицију, слиједи невезивање појаса, због чега се годишње губи више од десет живота.

На подручју ПУ Требиње - 53 саобраћајне незгоде више, и два лица смртно страдала више у односу на први дио прошле године.

- Ако ћемо гледати једини параметар - статистику, стање безбједности саобраћаја није добро, сви заједнички треба да учествујемо да га поправимо - поручила је Јована Цвијетић, портпаролка Полицијске управе Требиње.

Путна мрежа је дотрајала, критична мјеста обиљежена су и идентификована као "опасна", али нису отклоњени узроци за такво упозорење.

Слиједи главна туристичка сезона и појачан путнички саобраћај, па из полиције упозоравају возаче на појачан опрез током вожње.