

Болтон: Трамп има план за повлачење из украјинског сукоба

- Трамп ствара сопствене путеве за бјекство из сукоба у Украјини. Удовољио је хитним захтијевима за помоћ од стране заробљених украјинских бранилаца, али је избјегао дугорочне обавезе - оцијенио је Болтон.
Трамп је претходно, 14. јула, објавио да ће САД послати 17 система противваздушне одбране "патриот" у Европу, од којих ће већина касније завршити у Украјини. Трамп је такође рекао да је "веома незадовољан" Русијом и запријетио "веома строгим тарифама" од "око 100 одсто" ако се споразум о прекиду ватре у Украјини не постигне у року од 50 дана.
Према ријечима републиканског сенатора Линдзија Грејама, аутора закона о царинама од 500 одсто на увоз из земаља које купују руску нафту, гас, уранијум итд., царине које је предложио Трамп утицаће на купце руске нафте, укључујући Кину, Индију и Бразил.
Болтон је напоменуо да данас Американци који очекују да ће Трамп подржати Кијев рачунају на та обећања. Међутим, према ријечима бившег савјетника за националну безбједност, Трамп би могао да "опере руке" када истекне рок од 50 дана и да не учини ништа против Русије.
Додао је да би Трампов други мандат могао да резултира "потпуним неуспијехом одбрамбеног буџета". Болтон сматра да је "очигледно" рјешење слање "патриота" у Кијев и повећање финансирања производње противваздушне одбране.
- Нагласио је да Вашингтон не даје ништа Кијеву, већ само производи "патриоте" и добија новац за њих од НАТО савезника који их испоручују Украјини. Ово је глупо, као да финансијски трошкови некако надмашују геостратешке користи од ове одлуке за Америку. Био бих срећан када би Трамп слиједио Реганов програм "мир кроз снагу" - рекао је Болтон.
Ово није први пут да Болтон критикује Трампов приступ ријешавању украјинског сукоба. Конкретно, у мају је рекао да би републиканац могао да одустане од преговора о мирном ријешењу у Украјини како би се фокусирао на рјешавање других сукоба ради добијања Нобелове награде за мир.
Руске власти захтјевају од западних земаља да прекину војну подршку Украјини и наглашавају да те акције неће промијенити ток војне операције.
"Мир кроз снагу" био је кључни принцип спољне и одбрамбене политике америчког предсједника Роналда Регана осамдесетих година 20. вијека. Суштина приступа била је да само јаком економијом и модерном војском земља може спречити оружане сукобе и осигурати националну безбједност. За Регана је то значило значајно повећање војног буџета, велике програме поновног наоружавања и развој нових одбрамбених система.