

Извоз за пет мјесеци 285,26 милиона KM

Из Коморе истичу да су ови подаци показатељ снажног извозног потенцијала и све већег међународног интересовања за производе намјенске индустрије БиХ, као и да остварени резултат указује на конкурентност домаћих произвођача у глобалним оквирима, посебно у погледу квалитета, поузданости и испуњавања међународних стандарда.
САД, Чешка и Србија су, како наводе, задржале позицију најзначајнијих купаца, чиме је потврђена стабилна потражња на тим тржиштима, а у овој години забиљежен и знатан извоз у Саудијску Арабију.
У Сједињене Државе извезена је роба вриједна око 77,15 милиона КМ, у Чешку око 53,12 милиона КМ, у Србију 25,06 милиона КМ, док је извоз у Саудијску Арабију износио око 23,72 милиона КМ.
Истовремено, наглашавају из Коморе, забиљежен је знатан раст извоза у Њемачку /скоро шест милиона КМ/ и Хрватску /око седам милиона КМ /, тржишта унутар ЕУ са високим регулаторним захтјевима, што додатно потврђује спремност домаће индустрије да се позиционира међу поуздане добављаче за европске и НАТО чланице.
Из Спољнотрговинске коморе додају да је посебно занимљив раст извоза у Бурунди, који указује на продор на нова, нетрадиционална тржишта и потенцијал за будући раст, те наводе да је у ову земљу извоз износио скоро пет милиона КМ.
- С друге стране, забрињавајући је нагли пад извоза у Велику Британију, Бангладеш, Индију и Швајцарску. Ови трендови могу бити посљедица промјена у геополитичком окружењу, регулаторним ограничењима, промјени структуре потражње - упозоравају из Коморе.
Подсјећају да је на недавно одржаној сједници Групације намјенске индустрије Спољнотрговинске коморе истакнуто да постоји потреба за стратешким позиционирањем домаће намјенске индустрије.
- Диверзификација извозних тржишта истакнута је као приоритет, чиме се жели смањити прекомјерна изложеност политички нестабилним регијама, али и потенцијалним промјенама у спољнополитичком курсу кључних партнера, попут САД - истичу из Коморе.
Иако су САД значајан купац, додају из Коморе, ослањање на једно тржиште носи системске ризике који се могу ублажити ширењем присуства на стабилнија и стратешки компатибилна тржишта.
Наглашавају да је улагање у истраживање, развој и технолошке иновације други стуб одрживог развоја сектора, те додају да фокус треба да буде на производњи паметног оружја и прецизних компоненти, чиме би се оствариле додатне могућности за интеграцију у међународне ланце снабдијевања.
Посебно важан сегмент, како наводе, представља јачање институционалне и дипломатске подршке.
Из Спољнотрговинске коморе истичу да је за обезбјеђивање дугорочне стабилности сектора од суштинске важности активнија улога министарстава иностраних послова и одбране у Савјету министара у промоцији индустријских капацитета, отварању нових тржишта и заштити интереса домаћих компанија на међународном нивоу.
- БиХ би требала додатно учврстити своју улогу поузданог произвођача и добављача дијелова и компоненти, што би уз даљу модернизацију и институционалну подршку могло постати ослонац за дугорочан раст и технолошки напредак намјенске индустрије - закључују из Спољнотрговинске коморе.