

Фарма коза породице Лемић; Посао изискује цјелодневну посвећеност (ФОТО)

- Док се фарма градила прве двије три године, ми смо учили о козарству и о производњи уопште у Белгији одакле смо, односно из Холадније, увезли и прве козе и ево сад полако послије 12 година трудимо се да настављамо даље ту причу нашу и ширимо се и са производима и са животињама, односно козама - прича Даријо Лемић.
Холандске млијечне козе увезли су 2015. године. Број коза на фарми варира из године у годину. Посао на фарми изискује цјелодневну посвећеност, али уз подршку породице, истиче Даријо, све је лакше. Иако је година изазовна за пољопривреднике због екстремних климатских услова, фарма за сада функционише без већих потешкоћа.
- Од саме бриге о козама, прво се на то своди све да су козе задовољне, кад су оне задовољне онда имамо и квалитетно и доста млијека, онда смо и ми задовољни. Музе се два пута дневно, муземо одједном 32 козе, сво то млијеко иде у лактофриз, ту стоји дан или два, зависи од планова производње и онда у производњу пребацујемо сво то млијеко и производимо разне производе - истиче Даријо Лемић.
Млијеко и остале производе могуће је купити у маркетима широм Српске. Сви љубитељи природе и животиња могу посјетити фарму и дегустирати производа које нуде. Сиреве и сладоледе, које производе већ неколико година, извозе у Хрватску. Највише похвала стигло је за домаће сладоледе на бази козијег млијека. Редовно посјећују различите сајмове, а током ових 12 година низале су и бројне награде.
- Већ неколико година радимо сладоледе и ево сад смо негдје нашли базу тих наших окуса које људи траже и ето не знам, сви имају позитивне утиске што се тиче наших сладоледа и надам се да ће тако и остати - рекао је Даријо Лемић.
У потрази за бољим животом многи су напустили своја огњишта, а села остала пуста. То није случај када је ријеч о породици Лемић и њиховој фарми коза. Одлучан да остане на имању, Даријо Лемић, још један је примјер да се љубав према земљи, труд и упорност исплате.