

За упис на факултете Универзитета у Београду око 1.000 кандидата мање

- Нажалост, дошли смо у ситуацију да просветни епилог те револуције буде онлајн настава, која је изнуђена, а са друге стране неселективни упис који је посљедица мале заинтересованости студената на поједине факултете и групе - рекао је Станковић.
Он је навео да због стања на универзитетима студенти из Србије одлазе да студирају у Републику Српску, Црну Гору, Словенију и на неке друге дестинације.
- Та миграција није нешто што није могло да се очекује. Ми ћемо видјети размјере тога када видимо у потпуности резултате уписа - рекао је Станковић.
Он је нагласио да одговорност за мање пријављених кандидата сноси и ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић, јер је занемарио функцију ректора и бавио се политичким лидерством, а сада одговорност покушава да пренесе на државу и трендове у демографији.
- Не видим шта је држава крива. Држава је изашла у сусрет универзитету и одобрила квоте прије него што је у потпуности комплетиран процес надокнаде наставе. Жељели смо да отворимо перспективу да се београдски универзитет без проблема финансира у сљедећој школској години - рекао је Станковић за ТВ Пинк.
Он је навео да су универзитети тражили и добили уписне квоте, као и да је држава за 17 одсто повећала коефицијент за плате у високом образовању и преузела обавезу да рефундира 50 одсто школарине за самофинансирајуће студенте.