

Петковић: Такозвана прешевска долина неће бити дио дијалога Београда и Приштине

Реагујући на резолуцију о положају Албанаца у такозваној прешевској долини, коју је Скупштини Србије поднио посланик Шаип Камбери са захтјевом да она постане дио дијалога Београда и Приштине, Петковић је рекао да је то покушај да се спроведе у дјело оно што главном приштинском преговарачу Беснику Бисљимију није успјело у посљедњој рунди дијалога у Бриселу, а то је да на превару убаци оно што не може бити тема дијалога.
Наводећи да је Србија препозната као земља која има изузетну сарадњу са националним мањинама и да је узор за све у региону, он је поручио да неће проћи покушаји да се питање дијалога са Приштином злоупотријеби и да га политички инструментализују неодговорни политичари у централном дијелу Србије.
Он је додао да се дијалог Београда и Приштине води да би био фактор мира, безбједности и стабилности у региону, подстакао сарадњу, омогућио напредак на путу ка ЕУ и побољшао животе људи на Косову и Метохији, а нарочито Срба и других неалбанаца, чији је свакодневни живот неиздржив, захваљујући једностраним ескалаторним потезима Приштине.
Петковић је истакао да је злоупотреба дијалога неприхватљива, а да Камбери не поштује Устав Србије, саопштено је из Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију.
- Покушаји да се дијалог искористи како би се нарушили мир, стабилност и одлична сарадња институција Србије и представника националних мањина, припадају ретроградним политичким идејама које су доживеле пораз још средином прошлог вијека и тако ће и остати - навео је Петковић.
Камбери је раније изјавио да је циљ резолуције да се питања положаја Албанаца у прешевској долини укључи у дијалог између Београда и Приштине ради постизања трајног и одрживог рјешења.
Он као проблеме Албанаца на југу Србије наводи, како каже, произвољно пасивизовање адреса становања, непризнавање диплома издатих од такозваног Косова, недостатак праведне и пропорционалне заступљености у државним институцијама, препреке за службену употребу албанског језика и националних симбола и економску неразвијеност регије.
Камбери је текст своје резолуције упутио и европском комесару за проширење Марти Кос.
Његова посланичка група је почетком јула била предлагач резолуције о наводном геноциду у Сребреници.