

06/08/2025 | 10:11 ⇒ 17:49 | Аутор: РТРС
Служена литургија на празник Светих пребиловачких и осталих херцеговачких мученика (ФОТО/ВИДЕО)
У Пребиловцима је служена литургија на празник Светих пребиловачких и осталих херцеговачких мученика.

Литургија, ПребиловциФото: РТРС
Литургију су служила четири митрополита Српске православне цркве.
На обиљежавању 84 године од једног од најсвирепијих усташких злочина над српским народом окупио се велики број вјерника, потомака страдалих, удружења и званичника Српске и Србије.
У Пребиловцима су сахрањени посмртни остаци више од 4.000 Срба из Херцеговине који су убијени у Другом свјетском рату и бачени у 13 јама, а само у Пребиловцима убијено је 830 Срба, углавном жена и дјеце.
Обиљежававање је почело синоћ у Храму Христовог Васкрсења, гдје је служено празнично вечерње посвећено пребиловачким и свим
херцеговачким мученицима, који су канонизовани 2015. године.
Обиљежавању су присуствовали и предсједник Републике Милорад Додик и предсједник Парламента Ненад Стевандић.