latinica  ћирилица
05/11/2025 |  21:22 ⇒ 22:33 | Аутор: РТРС

Стевандић: Јединство институција Српске омогућило нам је да изађемо као побједници (ВИДЕО)

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, гостујући у емисији Телеринг, говорио је о санкцијама које је против њега и других званичника Српске увела, па укинула администрација Сједињених Америчких Држава.
Ненад Стевандић - Фото: РТРС
Ненад СтевандићФото: РТРС

Стевандић је поручио да је упркос притисцима знао да је на правом путу и да никада није издао Републику Српску нити одустао од својих увјерења.

- Наравно да се човјек тада преиспитује. Размишља човјек да ли је то његова породица заслужила. Моја дјеца су рођена у Републици Српској, а ја сам је стварао. Могу се ја с нечим и не сложити с Додиком, али не могу га продати. Не треба заборавити да смо одржали јединство и да ниједна институција није пукла - изашли смо као побједници. Свако је носио своју одговорност - јасан је Стевандић.

Наглашава да никада није издао Републику Српску и да није одустао од својих увјерења.

- Нисам никада издао Републику Српску и нисам ништа од својих увјерења промијенио за 35 година. Када је СДС почео да слуша стране амбасадоре и када су им из америчке Амбасаде наређивали шта ће се радити - ја сам већ отишао. Тадашња политика САД је била таква. Недавно су обећали да се више неће уплитати у унутрашње ствари других земаља - подсјетио је Стевандић.

Истиче такође да је СДС у то вријеме имао сјајне односе са САД-ом, али то нису искористили.

- СДС је тада имао сјајне односе са САД све ово вријеме док смо ми патили, али нису искористили то вријеме да себи скину санкције. Нису урадили ништа ни за Републику Српску ни за своју партију. Ја сам очекивао да ће бити укинуте санкције СДС-у, али је СДС као правно лице био неактиван. Ја мислим да нико не треба да има санкције, а имају их и Љиља и Соња Караџић. Морају да се заинтересују - нагласио је Стевандић.

Када су у питању санкције које је он лично тада носио, поручује да је у његовом случају неко копирао садржај.

- Код мене је чак био неки "копи-пејст". Подвукла се и реченица "и због непоштовања Резолуције 1244", која је била намијењена неком другом. То показује да је Марти санкције доносио "лопатом". А били су добри са СДС-ом и нису искористили то да себи скину санкције - присјетио се Стевандић.

Додаје да он није преговарач и да је за њега било важно да Република Српска не мијења оне ствари које је чине републиком.

- Наша спољна политика је таква да смо инсистирали на војној неутралности и неприкључењу НАТО. Нисмо прихватили да мијењамо Устав по питању имовине. Ако бисмо били потпуно искрени, једини пораз који смо доживјели није пораз на нивоу БиХ, нити од суда и тужилаштва. Ми смо видјели зашто морамо направити тај корак, нисмо успјели да наметнемо ставове нашем властитом правосуђу - каже Стевандић.

Наглашава да постоје три стуба власти.

- Постоје три стуба власти - и све што је законодавна власт изгласала, извршна је проводила. Али када смо изгласали да је забрањено вријеђати Републику Српску и БиХ, да нико не смије Српску називати геноцидном, нити БиХ геноцидном, тај закон није поништио ни Уставни суд ни високи представник. Шта се десило? Имали смо случај у Козарцу - имам је позивао на укидање Српске, а наше судије су га ослободиле. То је први сигнал да имамо проблем у властитом правосуђу - каже Стевандић.

Поручује да се тај дио мора уредити.

- Ми у Српској изгласамо закон, а онда судија или тужилац кога ми плаћамо неће да осуди некога ко вријеђа Српску, јер се боји да неће напредовати пошто га ВСТС из Сарајева неће унаприједити. Тај дио се мора унаприједити - закључио је Стевандић.