САД: Наставак кампање пуном снагом; Катар: Пресретнут други талас ракета из Ирана (ФОТО/ВИДЕО)

Јапан пристао да учествује у деблокирању Ормуског мореуза
Јапан ће сарађивати са Сједињеним Америчким Државама и другим земљама у циљу омогућавања безбједне пловидбе у Ормуском мореузу, рекао је јапански министар спољних послова Тошимицу Мотеги у телефонском разговору са америчким државним секретаром Марком Рубиом.
У саопштењу јапанског Министарства спољних послова наводи се да је Рубио објаснио Мотегију ставове и напоре САД у вези са сукобом на Блиском истоку. Истиче се да су се Рубио и Мотеги сагласили да одржавају блиску комуникацију о ситуацији на Блиском истоку.
Трамп: Не зна се да ли је нови ирански вођа уопште жив
Предсједник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је да није познато да ли је нови врховни вођа Ирана ајатолах Моџтаба Хамнеи, који се од именовања није појавио у јавности, уопште жив.
Трамп је новинарима у Белој кући рекао да постоје различите информације о здравственом стању Хамнеија.
- Многи тврде да је тешко унакажен, да је изгубио једну ногу и да је веома озбиљно повијређен, док други кажу да је мртав. Нико не каже да је потпуно здрав - рекао је Трамп.
Нагласио је да америчке власти не знају да ли је Хамнеи жив.
- То може бити из много различитих разлога. Не знамо да ли је мртав или није. Сада када је његово именовање објављено, могу да кажем да га нико није видио, што је необично - навео је Трамп.
САД: Настављамо кампању
Амерички предсједник Доналд Трамп изјавио је да је војна кампања против Ирана настављена "пуном снагом".
Трамп је рекао да су америчко-израелски напади резултирали смањењем иранских лансирања ракета за 90 одсто и напада дроновима за 95 одсто.
- Такође смо напали производне погоне, мјеста гдје производе ракете и дронове, и то се дешава данас, управо смо данас погодили три од њих - додао је амерички предсједник.
Он је додао да вјерује да Иран жели да постигне споразум о окончању напада на Техеран, али да је нејасно ко говори у име Техерана.
- Ми не знамо њихове лидере - рекао је Трамп.
Европске земље одбијају Трампов захтјев да помогну у деблокади Ормуског мореуза
Италија је најновија европска земља – после Уједињеног Краљевства, Немачке и Грчке – која је опрезно реаговала на захтјев америчког предјседника Доналда Трампа да савезници помогну у отварању Ормуског мореуза.
Италијански министар спољних послова Антонио Тајани изјавио је у Бриселу да Рим подржава јачање поморских мисија ЕУ у Црвеном мору, али је нагласио да оне не би требало да буду проширене на Ормуски мореуз.
Замјеник премијера Луксембурга Ксавије Бетел поручио је да његова земља неће попустити пред "уцјенама" САД да се придружи рату, истичући да Луксембург може помоћи у комуникацијама и сателитском надзору, али не и слањем војске.
Европске владе за сада одбијају Трампов позив да пошаљу ратне бродове ради деблокаде мореуза, док шефица дипломатије Европске уније Каја Калас позива на дипломатско рјешење које би омогућило пролаз нафте и гаса кроз овај кључни поморски пут.
Багеи: Иран ће наставити да се бори
Портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Багеи изјавио је да ће Исламска Република наставити рат са Сједињеним Америчким Државама и Израелом све док не буде сигурна да се таква агресија никада више неће наметнути земљи.
- Ми нисмо започели овај рат и наш народ не прихвата да је земља нападнута два пута за девет мјесеци, док је била посвећена дипломатији - рекао је Багеи.
Катар: Пресретнут други талас ракета из Ирана
Катар је саопштио да је пресретнут други талас ракета које је Иран испалио, после оног који се догодио раније у току дана.
Министарство одбране Катара тврди да је и други талас ракета "успешно пресретнут". Новинарка Би-Би-Си-ја у Дохи је јавила да је чула четири експлозије у катарској престоници.
Седам погинулих, 145 рањених у УАЕ од почетка иранских напада
Министарство одбране Уједињених Арапских Емирата објавило је да је од почетка иранских напада укупно седам људи погинуло. То укључује два припадника оружаних снага УАЕ, као и пет цивила - држављана Пакистана, Непала, Бангладеша и један Палестинац, преноси Би-Би-Си.
Рањено је 145 особа, од умјерених до тешких повреда. Наводи да се на листи повријеђених налазе, између осталих, држављани Шведске, Турске, Нигерије, Индије и Гане.
Од почетка рата у Ирану, УАЕ тврде да је њихова противваздушна одбрана до сада ангажовала 304 балистичке ракете, 15 крстарећих ракета и 1.627 беспилотних летјелица.
ИДФ: Идентификовали смо још "хиљаде" циљева у Ирану
Портпарол израелске војске Ефи Дефрин најавио је да је израелска војска идентификовала "хиљаде" циљева које треба да погоди у Ирану.
חיל-האוויר השמיד את מטוסו של מנהיג משטר הטרור האיראני בשדה התעופה ״מהאראבד״ שבטהרן - המטוס שימש את עלי ח׳אמנהאי, מנהיג משטר הטרור האיראני, בכירים נוספים ממשטר הטרור וגורמים בצבא איראן, לקידום רכש צבאי ולניהול קשרים עם מדינות הציר באמצעות טיסות פנים וחוץ.
— Israeli Air Force (@IAFsite) March 16, 2026
השמדת המטוס פוגעת… pic.twitter.com/lOtRRIHTff
- Откривамо нове циљеве сваког дана - рекао је Дефрин, а преноси Ројтерс.
Према његовим ријечима, израелска војска наставиће да напада Иран и Хезболах "све док не уклони пријетње и оствари циљеве операције".
Претходно је израелски јавни сервис Kан пренио процену безбједносних извора у тој земљи, према којој је почетни удар на Иран био "изнад очекивања", али да се рат не развија темпом који је раније планиран.
Ирански државни медији упозоравају становнике Дубаија и Дохе на могући напад
Ирански државни медији су у недјељу издали упозорење цивилима у Уједињеним Арапским Емиратима и Катару, наводећи да би Иран могао да покрене напад у наредним сатима.
Према извјештају Press TV-а, повезаног са Корпусом исламске револуционарне гарде, могући напади могли би бити усмјерени на имовину Сједињених Држава у Дохи и Дубаију.
Иран привео 500 шпијуна
Иран је привео 500 шпијуна који раде за непријатељске и антииранске медије, укључујући особе које су давале податке за нападе на Исламску Републику, изјавио је шеф иранске службе безбједности Ахмад Реза Радан.
Он је додао да је 250 притворених пружило информације о нападима и да су имали везе са групама и покушали да поремете јавни ред.
Фрагмент иранске ракете погодио резиденцију америчког конзула у Јерусалиму
Фрагмент иранске ракете погодио је данас стамбену зграду коју користи амерички конзул у Јерусалиму, преносе израелски медији, док је Стејт Департмент саопштио да није било повријеђених међу запосленима.
Портпарол Стејт Департмента навео је да је крхотина погодила стамбени дио након што је ракета пресретнута, преноси Ројтерс.
Израелске одбрамбене снаге тврде да је већина иранских ракетних лансера онеспособљена
Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) саопштиле су раније данас да су током текуће кампање погодиле више од 700 мета повезаних са иранским балистичким ракетним системом и онеспособиле преко 70% ракетних лансирних система.
Стармер и Трамп разговарали о Блиском истоку и Ормуском мореузу
Британски премијер Кир Стармер и амерички предсједник Доналд Трамп разговарали су данас о развоју ситауције на Блиском истоку и рату Сједињених Америчких Држава и Израела против Ирана.
Како преноси Скај њуз, двојица лидера разговарала су о важности поновног отварања Ормуског мореуза како би се зауставило закрчење свјетског бродског транспорта, који је "довео до повећања трошкова широм свијета".
Напади на Иран до сада коштали САД 12 милијарди долара
Директор Националног економског савјета Сједињених Америчких Држава Кевин Хасет изјавио је данас да су напади администрације америчког предсједника Доналда Трампа на Иран до сада коштали амерички буџет 12 милијарди долара.
База Италије и САД у Кувајту била мета напада дроном
Војна база Али Ал Салем у Кувајту, коју користе Сједињене Америчке Државе и Италија, била је мета напада дроном, у којем је уништен италијански војни авион, саопштио је данас начелник италијанског Генералштаба Лучано Портолано.
- Јутрос је база Али Ал Салем у Кувајту, у којој се налазе амерички и италијански капацитети и особље, била мета напада дроном који је погодио склониште, унутар којег је био смјештен даљински пилотирани авион италијанске оперативне групе, и који је уништен. Одмах сам контактирао пуковника Манђинија да провјерим услове италијанског особља присутног у бази. У вријеме напада, цијело особље је било безбједно. Одмах сам обавијестио министра одбране (Гвида) Крозета о инциденту, са којим сам у сталном контакту ради сталних ажурирања о ситуацији свих наших прекоморских контингената - наводи се у саопштењу Портолана објављеном на налогу Генералштаба на Иксу.
Нападнута америчка војна база у Багдаду
Војна база у комплексу аеродрома у Багдаду, у којем се налази и амерички дипломатски објекат, нападнута је са неколико ракета и дронова, рекла су три извора надлежна за безбједност.
Нетанјаху се огласио поводом гласина о његовој смрти
Израелски премијер Бењамин Нетанјаху демантовао је гласине о својој смрти након иранског напада, објавивши видео из кафића у којем наручује кафу и показује да је жив.
Benjamin Netanyahu a publié une nouvelle vidéo où il commande un café, montrant qu'il n'a plus que cinq doigts et prouvant ainsi au monde entier qu'il n'est pas mort. pic.twitter.com/lYecQlJDYi
— Jean De La Street (@Stringer_Bell93) March 15, 2026
Аракчи: Иран није тражио прекид ватре, настављамо самоодбрану
Ирански министар спољних послова Абас Аракчи изјавио је данас да Иран није тражио прекид ватре нити преговоре са Сједињеним Америчким Државама и да ће наставити самоодбрану док, како је навео, Вашингтон не схвати да је ријеч о "нелегалном рату без побједника".
Истакао је да не види разлог за нове преговоре, јер су САД већ напале Иран током преговора и зато се, како је навео, поставља питање смисла цијелог процеса.
Аракчи је, у интервјуу за Си-Би-Ес њуз, рекао да Иран сматра да је рат "избор предсједника Доналда Трампа и Сједињених Америчких Држава".
- Никада нисмо тражили прекид ватре, нити смо тражили преговоре. Спремни смо да се бранимо колико год буде потребно - рекао је Аракчи.
ИДФ: Постоји план за најмање три седмице војне операције
Израелска војска има план за још најмање три седмице операција у Ирану, током којих ће бити погођено више хиљаде циљева, рекао је војни портпарол бригадни генерал Ефи Дефрин.
- Пред нама су хиљаде циљева. Спремни смо са плановима, у координацији са нашим америчким савезницима, најмање до јеврејског празника Пасхе, око три седмице од сада. Имамо и дубље планове за чак три седмице након тога - додао је Дефрин.
Он је рекао Си-Ен-Ену да израелска војска "не ради по штоперици или распореду, већ да би постигла своје циљеве".
Сирене за упозорење се огласиле на сјеверу Израела због гранатирања из Ирана
Иранске оружане снаге покренуле су данас 54. талас операције "Право обећање 4" против израелских и америчких циљева, укључујући, први пут, ракету "сајџил", саопштила је Иранска револуционарна гарда (ИРГЦ).
У нападу је коришћена широка палета ракета, укључујући супертешку "хорамшахр" са двоструким бојевим главама, док је ракета "сајџил" са чврстим горивом коришћена први пут од почетка америчко-израелске агресије на Иран 28. фебруара, за циљање команди и кључне војне инфраструктуре Израела, пренијела је иранска телевизија Пресс ТВ.
Командант Ваздушно-космичких снага ИРГЦ-а, бригадни генерал Маџид Мусави, потврдио је на свом налогу на друштвеној мрежи Икс лансирање ракете "сајџил" у оквиру новог таласа одмаздних напада.
Израелски медији преносе да су у Тел Авиву, Херцлији и још најмање 141 мјесту оглашене сирене за узбуну због долазећих ракета.
УАЕ: Пресретнуте ракете и дронови из Ирана
Уједињени Арапски Емирати пресрели су данас четири балистичке ракете и шест дронова које је испалио Иран, саопштило је Министарство одбране Емирата.
Од почетка рата 28. фебруара, УАЕ су обориле 298 балистичких ракета, 15 крстарећих ракета и 1.606 дронова, саопштило је Министарство.
У нападима је погинуло шест људи, а 142 је повријеђено.
Сар негирао да Израел планира директне разговоре са Либаном
Шеф израелске дипломатије Гидеон Сар данас је изјавио да влада Израела не планира да води директне разговоре са Либаном у наредним данима, као и да није рекао Сједињеним Америчким Државама да јој понестају пресретачи ракета, наводи Ројтерс.
Израелски лист Харец јуче је пренио да се очекује да Израел и Либан у наредним данима поведу директне преговоре.
Претходно је Семафор објавио да је Израел обавиjестио Вашингтон да су његове залихе пресретача балистичких ракета на критичном нивоу.
Сар је, међутим, негирао ове наводе, прениjела је агенција.
Израелске одбрамбене снаге откриле лансирање иранске ракете на централни Израел; упозорење на дро на сјеверу
Израелске одбрамбене снаге саопштиле су да су детектовале још једно лансирање балистичке ракете из Ирана.
Очекује се да ће се сирене огласити у централном Израелу у наредним минутима.
У међувремену, у Галилеји се чују сирене које упозоравају на напад дронова из Либана.
САД оптужиле Иран да шири лажне тврдње о носачу авиона "Абрахам Линколн"
Америчка Централна команда оптужила је данас Корпус исламске револуционарне гарде за ширење лажних тврдњи о носачу авиона "Абрахам Линколн" и томе да је брод "онеспособљен".
- Ударна група носача авиона "Абрахам Линколн" наставља да одржава потпуну доминацију над иранским ваздушним простором са морског простора - наводи се у саопштењу Команде.
У саопштењу се додаје да је иранска Револуционарна гарда поново изнијела тврдње да је "онеспособила" носач авиона.
Израел покреће нови талас опсежних ваздушних напада усмјерених на режим у западном Ирану
Израелске одбрамбене снаге покренуле су нови талас опсежних ваздушних напада на западни Иран, саопштила је ИДФ.
Војска тврди да су циљ напада објекти инфраструктуре иранског режима.
ИДФ тврди да су погођени ракетни бацачи Хезболаха прије непосредне ватре на Израел
Израелска војска каже да је током јучерашњих таласа ваздушних напада у Либану погодила ракетне бацаче Хезболаха и другу инфраструктуру.
У области Ал-Катрани на југу Либана, војска каже да је погодила неколико ракетних локација Хезболаха са којих су оперативци планирали непосредну ватру на Израел.
У Бејруту, ИДФ каже да је погодила и уништила командне центре елитних снага Хезболаха, гдје су оперативци "извршавали терористичке нападе против Израела и његових грађана".
Иранска револуционарна гарда запријетила да ће циљати Нетанијахуа
Иранска револуционарна гарда (ИРГЦ) запријетила је да ће циљати израелског премијера Бењамина Нетанијахуа.
Корпус Исламске револуционарне гарде саопштио је 2. марта да је у десетом таласу изведен ракетни напад на комплекс израелске владе у Тел Авиву, односно канцеларију Нетанијахуа, као и на безбједносне и војне центре у Хаифи и источни Јерусалим.
Иран од поноћи извео седми удар балистичких ракета ка Јерусалиму и југу Израела
Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) саопштиле су да је Иран јутрос извео седми удар балистичких ракета ка Јерусалиму и југу Израела.
Војска је претходно саопштила да није било повријеђених у шест удара иранских ракета на Израел од поноћи, пренио је Тајмс оф Израел.
Сирене су се огласиле на више подручја, а ракете су пресретнуте, наводи војска.
Хезболах ииспалио око 10 ракета на подручје Хаифе
Медији јављају да је Хезболах испалио око 10 ракета на подручје Хаифе у недавној баражној ватри.
Нема извјештаја о повријеђенима.
Сирене у Акри и оближњим насељима
Сирене су се огласиле у Акри и околним градовима усљед ракетне ватре Хезболаха из Либана.
Упозорења су стигла убрзо након што је на подручје Хаифе испаљено око 10 ракета.
Трамп: Посљедња особа од које нам је потребна помоћ против Ирана је Зеленски
Трамп: САД би могле да изведу још удара на иранско острво Харк
Амерички предсједник Доналд Трамп изјавио је да би Сједињене Америчке Државе могле да изведу још удара на ирански извозни центар за нафту на острву Харк.
Трамп је рекао у интервјуу за Ен-Би-Си у суботу да, иако се чини да је Техеран спреман да постигне договор о окончању сукоба, "услови за то још нису довољно добри".
Он је поновио да је у америчким ударима "потпуно уништен" већи дио острва Харк, наводећи да ће га САД можда погодити још неколико пута "само забаве ради".
Трамп је претходно рекао у суботу да је америчка војска извела, како је навео, "једно од најмоћнијих бомбардовања" на иранско острво Харк.
Он је навео да је напад покренут по његовом наређењу преко Централне команде САД и да је "потпуно уништио сваку војну мету" на том острву.
У Ирану ухапшено 20 људи због наводног слања информација о војним и безбједносним средствима Израелу
Двадесет људи је ухапшено на сјеверозападу Ирана због наводног покушаја сарадње са Израелом, објавили су медији, позивајући се на саопштење тужилаштва покрајине Западни Азербејџан.
Оптужени су да су Израелу слали податке о локацији иранске војне и безбједносне имовине.
Израел је покренуо нову фазу напада на Иран, циљајући безбједносне контролне пунктове на основу дојава доушника са терена, рекао је прошле недјеље Ројтерсу извор упознат са израелском војном стратегијом.
Амерички и израелски званичник рекли су за Тајмс оф Израел да су текући ваздушни напади њихових земаља широм Ирана усмјерени на припаднике режимских снага који су учествовали у обрачуну са антивладиним демонстрантима почетком ове године, надајући се да ће олакшати демонстрантима повратак на улице када бомбардовање престане.
Нема повријеђених у петом иранском ракетном нападу од поноћи
Нема извјештаја о повријеђенима у најновијем иранском нападу балистичким ракетама на Израел, петом од поноћи.
Ракета је вјероватно пресретнута, према почетним војним процјенама.
Сирене су се огласиле широм јужног Израела, по други пут за око 20 минута, наводи Тајмс оф Израел.
Саудијска Арабија, УAE и Катар пресрели више дронова из Ирана
Саудијска Арабија, Уједињени Арапски Емирати и Катар саопштили су да су њихове снаге пресреле јутрос више дронова које је лансирао Иран.
Министарство одбране Саудијске Арабије објавило је да је пресрело и уништило седам дронова у Ријаду и источном дијелу земље.
И власти у Дубаију и Катару су саопштиле да су њихови системи ПВО пресрели више дронова.
Канцеларија за медије Дубаија објавила је да су дронови успјешно пресретнути у областима Марина и Ел Суфух.
Катарско министарство одбране навело је да је у суботу пресрело четири балистичке ракете и неколико дронова које је лансирао Иран.
