Синдикати поздрављају повећање субвенције ЖРС; Упркос томе најавили протесте (ВИДЕО)

Синдикати поздрављају повећање субвенције Жељезницама Српске за 35 милиона марака.
Упркос томе најавили су протесте. Очекују тематску сједницу о ситуацији у Жељезницама, да креирају Нацрт закона о њеном финансирању и да учествују у процесима који се тичу будућности овог јавног предузећа . О свему томе ће у четвртак разговарати са управом Жељезница.
- Ако не буде одржан састанак и ако не будемо нашли заједничку ријеч да се почну реализовати закључци од 16.2. ми синдикати ћемо се поново састати и одредити датум протеста - истакао је Драган Пеулић Самостални синдикат СТД.
На састанак са синдикатима спремни и у ресорном министарству. Министар Зоран Стевановић каже да су синдикати најављујући протесте реаговали исхитрено, јер су нове околности Жељезнице оставиле без више од 70 одсто превоза. У складу с тим ,каже, треба сагледати шта је реално а шта не.
- Не бјежимо ни од каквог договора али морамо бити свјесни сви , од радника преко менаџмента и на крају синдиката, у ком се то положају тренутнио налазе ЖРС кад је тржиште превоза жељезницом у питању - додаје Стевановић.
Субвенција коју је Влада повећала са 10 на 35 милиона марака гаранција је да ће плате жељезничарима до краја године бити редовне.
- Нисмо никако присталице да ти људи остану без плате и да одлазе на улицу - истакла је Зора Видовић министар финансија.
наводи да ће се у наредном периоду рјешати те ствари.
- Ми се сад морамо изборити на тржишту за свој дио колача, да покушамо да добијемо неке нове превозе, нове робе, како би покрили остале трошкове, трошкове електричне енергије, горива, трошкове резервих дијелова и репороматеријала и свега оног што произилази из редовне активности - рекао је Драган Зеленковић в.д.генералног директора Жељезница Републике Српске.
ЖРС дио је међународног коридора што намеће обавезу њеног постојања. У којем формату тек треба да буде одлучено. Превоз је у мају повећан за 10 одсто у односу на април, али ни изблиза колико су Жељезнице изгубила гашењем индустријских капацитета за које су транспортовале робу.
