latinica  ћирилица
24/06/2026 |  14:35 ⇒ 14:41 | Аутор: РТРС

Безбједносна ситуација задовољавајућа, неопходна сагласност о националним интересима

Безбједносна ситуација у Републици Српској је задовољавајућа, али је неопходна сагласност о виталним националним интересима, истакнуто је на безбједносном форуму у Бијељини који је организовало Удружење ветерана служби безбједности Републике Српске.
Бијељина, форум - Фото: РТРС
Бијељина, форумФото: РТРС

Учесници форума на тему "Контрапродуктивно - наоружавање Украјине – милитаризација Европе формирање војних савеза на Балкану" су разматрали безбједносне и геополитичке прилике, уз оцјену да актуелни процеси у Европи и на Балкану носе ризике по стабилност региона, те да је неопходно указати на значај очувања мира и безбједности.

Пензионисани пуковник Војске Србије Стевица Карапанџин истакао је да Русија не ратује против Украјине.

- Русија ратује против НАТО пакта. Нама војницима је јако интересатно да она то још увијек ради са мирнодопским саставом. Основно оружје којим се ратује су вриједности - истиче он.

Директор Евроазијског безбједносног форума Београд проф. др Митар Ковач истакао је да уколико постоје подјеле око виталних националних интереса, онда ће се глобалне силе и регионалне организације преко нас ломити.

- Односно нас сломити, а све у форми неких политичких борби. Дакле, витални национални интереси нису за политиканство. Ми имамо право да тражимо повратак надлежности у складу са изворним Дејтоном - каже Ковач.

Предсједник Удружења ветерана служби безбједности Републике Српске Неђо Влашки додао је да се још од разбијања Југославије види како су текле припреме за рат.

- Сада и на овом глобалном плану се виде прсти великих сила који су и преко Балкана преламају. С обзиром на ове војне савезе који су усмјерени превасходно против српског народа, суверенитета Србије и дејтонске самосталности Републике Српске - истиче Влашки.