latinica  ћирилица
24/06/2026 |  14:55 | Аутор: СРНА

Аџић: Станивуковић и Блануша ћуте о сарајевском папиру са Накиром јер знају да су њиме потписали политичку капитулацију Српске

Ћутање Драшка Станивуковића и Бранка Блануше о документу који су потписали у Сарајеву говори више од било каквог њиховог саопштења, изјавио је градоначелник Градишке Зоран Аџић.
Зоран Аџић - Фото: СРНА
Зоран АџићФото: СРНА

- Да је ријеч о нечему добром за Републику Српску, већ би данима обилазили телевизије и друштвене мреже објашњавајући грађанима како су учинили велико дјело. Али, не говоре ништа. Не говоре зато што знају да иза тог папира не стоји никаква брига за Републику Српску, већ политички договор са Бакиром Изетбеговићем и структурама које годинама раде против ње - указао је Аџић.

Он је рекао за Срну да није случајно што се управо Бакир Изетбеговић хвали тим документом.

- Он га не хвали зато што је добар за БиХ, за дијалог или за европски пут, него зато што у њему види алат за политички обрачун са Републиком Српском и њеним институцијама. А када Бакир нешто хвали, онда грађани Републике Српске имају пуно право да питају: шта су то тачно Станивуковић и Блануша потписали и у чије име су то урадили? Одговор је све јаснији. Иза уопштених фраза о уставном поретку, судовима и европским вриједностима крије се стари план политичког Сарајева - да се уз помоћ нелегитимних институција, наметнутих пресуда, хапшења и притисака ослаби Република Српска, а да се на власт у њој доведу послушни партнери - истакао је Аџић.

Он је рекао да Бакир Изетбеговић не нуди Станивуковићу и Блануши побједу, јер зна да је не могу добити од народа Републике Српске, он им нуди пречицу до власти преко напада на Републику Српску, њену имовину, њене надлежности и њену демократску вољу.

- Зато данас више нема никакве дилеме. Док СНСД и предсједник Милорад Додик позивају на саборност, јединство и одбрану Републике Српске, опозиција окупљена око Станивуковића и Блануше ћути пред најважнијим питањима за српски народ. Ћуте када треба рећи да ли су потписали документ који отвара врата отимању имовине Републике Српске. Ћуте када треба рећи да ли подржавају да се политичка борба води преко монтираних процеса и напада из Сарајева. Ћуте јер знају да би сваки искрен одговор био признање да су зарад власти спремни да Републику Српску ставе на сто - рекао је Аџић.

Зато ће, истакао је он, народ Републике Српске и овај пут знати да изабере између оних који је бране и оних који је потписују у Сарајеву.

- Нису хтјели да буду дио националног јединства, нису хтјели да буду дио фронта окупљеног око Републике Српске, него су изабрали да буду дио политичког пројекта Бакира Изетбеговића. Управо зато ће Република Српска још једном стати уз СНСД и поразити коалицију која је свој политички споразум већ потписала у Сарајеву - закључио је Аџић.