latinica  ћирилица
26/06/2026 |  18:06 ⇒ 20:09 | Аутор: РТРС

Пацијенти клинике за вантјелесну оплодњу у Сарајеву изашли на протест - траже хитну реакцију (ВИДЕО)

Пред Федералним министарством здравља протестовали су огорчени пацијенти поликлнике за вантјелесну оплодњу "Норт-вестерн", која је изненада затворена прошле године.
Протести у Сарајеву - Фото: РТРС
Протести у СарајевуФото: РТРС

То што је могуће да похрањени биолошки материјал буде трајно уништен, ресорно Министарство није пуно забринуло. На вапаје оштећених пацијената као и на судске одлуке још не реагују.

Пацијенти у црном. Симболичан знак, како су рекли, пропадања 500 потенцијалних живих бића, заробљених унутар затворене поликлинике.

Под ризиком од трајног уништења због недостатка азота у спремницима. Да морају обезбиједити његово досипање, али и стручно чување комплетног биолошког материјала Федералном министарству здравства је наложено одлуком суда, од 18. јуна.

Засад не реагују. Тог датума, према сазнањима пацијентама, федерални здравствени инспектор посљедњи пут је досипао азот, а дан послије отишао у пензију.

- Уколико нико данас не наточи азот у спремнике у којима се налазе наши биолошки материјали биће упитно да ли ће 500 потенцијалних живота остати или ће Министарство здравља које је одговорно према рјешењу Суда допустити да 500 потенцијалних живота пропадне - истакла је Алма Ковачевић, пацијент.

Пацијенти без одговора Федералног министарства здравства на бројне упите.

О статусу ембриона и биолошких материјала готово нико им не даје информације.

- Тешко је, јер је то некоме једина шанса да оствари право на родитељство и вјероватно не постоји више могућност да се произведу те ћелије поново - истакла је Арнеса Зенуновић, пацијент.

Против надлежних у Федералном министарству здравства пацијенти су раније поднијели кривичне пријаве. Њима су обухваћене и све одговорне особе у затвореној "Норт-вестерн" поликлници.

- Основна одговорност је Министарства здравља Федерације. Министарство здравља је то које је дало дозволу да та поликлиника ради и наравно морало је предвидјети овакав сценарио и морало је наћи рјешење за ово што се десило - тврди докторка Фатима Гавранкапетановић Смаилбеговић, посланик у Скупштини Кантона Сарајево.

Како је "Норт-вестерн" радио упркос раније утврђеним бројним неправилностима инспектора, са докторима који немају лиценцу и уопште добио дозволу за рад, требало би да утврди истрага федералног тужилаштва.

Она засад без помака.