28/06/2026 | 18:55 ⇒ 18:57 | Аутор: СРНА
СЗО: Више од 1.300 људи преминуло због екстремних врућина
Више од 1.300 људи преминуло је у Европи од 21. јуна усљед екстремно високих температура, изјавио је генерални директор Свјетске здравствене организације Тедрос Адханом Гебрејесус.

Врућине у Прагу, Чешка (фото: EPA/MARTIN DIVISEK)
- Топлотни стрес се често назива "тихим убицом", а европски домови, радна мјеста и школе нису изграђени за овакве температуре - написао је Тедрос на "Иксу".
Он је навео да је Европа континент који се најбрже загријава на планети, те да се температура на њој повећава двоструко брже од свјетског просјека.
- Тренутно 150 милиона људи живи у условима екстремних врућина, стотине су преминуле, школе су затворене, а енергетске мреже су под огромним оптерећењем - додао је Тедрос.
