Жупљанин: Најављени "марш мира" - дио ратнохушкачког фолклора

Он каже да је то наставак сталних провокација Срба и Републке Српске, која мора имати спреман институционални оквир за одвраћање сваке врсте провокације и покушаја изазивања међунационалних инцидената.
- Ово је тестирање стрпљивости и отпорности Срба на провокације, које не престају још од завршетка Одбрамбено-отаџбинског рата - рекао је Жупљанин.
Он је напоменуо да МУП Републике Српске и други надлежни органи у Српској имају респектабилне капацитете да заштите српски народ и Републику од свих насртаја и покушаја угрожавања, укључујући и циљане провокације.
- Одговор на провокације биће професионалан, законит и институционалан. И без усвајања предложеног Закона о допунама Кривичног законика Републике Српске постоји ваљан правни оквир за спречавање изазивања вјерске и националне мржње и употребе ратних симбола који изазивају узнемиреност и страх код српског народа - истакао је Жупљанин.
Он је рекао да је ратна застава такозване Армије БиХ најекстремнији примјер таквих симбола јер су у рату под том заставом и уз повике "текбир" и "Алаху екбер" одсијецане главе и вађене очи српске нејачи, старих и изнемоглих Срба, чија је једина кривица била што припадају српском народу и исповиједају српску православну вјеру.
Према његовим ријечима, нервоза муслимана додатно је услиједила након одласка њиховог тутора и старатеља Кристијана Шмита из БиХ, те сада покушавају тестирати однос међународних стабилизиционих снага и увјерити се да ли ће оне наставити да их штите.
- Немају их од кога ни од чега штитити јер их нико не напада и не угрожава. Пријетње се налазе само у главама њихових екстремистичких и милитаристичких структура, које траже начин како да сада остваре оно што нису успјеле у рату - сматра Жупљанин.
Он је истакао да су то илузије и заблуде које се никада и ни на који начин неће остварити јер је воља и одлучност српског народа да брани оно што је плаћено крвљу најбољих синова несаломива.
- Српски народ је увијек кроз историју водио ослободилачке, никада освајачке ратове, и зато је истина и правда на његовој страни. Слобода, мир и стабилност, засновани на демократском дијалогу три конститутивна народа у БиХ, немају алтернативу - закључио је Жупљанин.
Из Удружења ветерана Гарда "Пантери" упозорили су недавно да такозвани "марша мира" који је најављен за сутра од Јање до Теочака, има за циљ да баци љагу на српски народ у Семберији и подигне ионако узавреле националне тензије.
- Забринути смо најавом одржавања такозваног "марша мира" који организује Недим Требинчевић из Јање, преко српских села Модрана, Сувог Поља и Трнове према Теочаку - наводе ветерани и додају да до сада није био организован овакав догађај.
