latinica  ћирилица
22/02/2019 |  14:12 | Аутор: СРНА

"Срби повратници да попуне српски Клуб у Дому народа у ФБиХ"

Срби повратници у Федерацији БиХ треба да попуне Клуб Срба у Дому народа Парламента ФБиХ, изјавио је предсједник Одбора за заштиту права Срба Ђорђе Радановић.

- То би, укључујући и функцију потпредсједника ФБиХ, требало да важи и за кључне позиције у законодавној и извршној власти на свим нивоима власти - рекао је Радановић на конференцији за новинаре који је организовао Савез српских удружења у ФБиХ.

Он је изразио незадовољство и политиком запошљавања Срба у ФБиХ, иако је то право српском, као конститутивном народу у БиХ, загарантовано уставима кантона, али од рата до данас Срба нема у кантоналним министарствима у проценту дефинисаном према попису становништва из 1991. године.

- Од 329 припадника Министарства унутрашњих послова у Кантону Сарајево запослено је само 10 Срба, а на руководећим мјестима нема ниједног Србина, јер се на тим позицијама налази 17 Бошњака и два Хрвата - прецизирао је Радановић.

Он је додао да попис из 1991. године политичком Сарајеву служи само за попуњавање Клуба Срба у Дому народа Парламента ФБиХ, те оцијенио да је циљ те политике минимизирање српског политичког фактора.

Радановић је представио иницијативу Савеза српских удружења у ФБиХ, која се односи на подношење захтјева Влади Кантона Сарајево и граду Сарајево за промјену назива улица у Кантону Сарајево и враћање антифашистичких назива улицама.

Он је навео да ће Сарајево ускоро славити 6. април као Дан ослобођења града, али да све вријеме од рата у БиХ власти тог града и друге политичке бошњачке структуре упорно избјегавају да кажу да је у ослобађању Сарајева 1945. године учествовало 80 одсто српских војника, припадника Петог крајишког корпуса и Романијске бригаде.

Радановић је напоменуо да су имена команданата тих јединица, народних хероја Славка Родића и Пера Косорића, као многих других народних хероја, попут Војислава Кецмановића Ђеде, Васе Мискина, Марије Бурсаћ, Радојке Лакић, Моше Пијаде и других српских хероја и знаменитих личности одавно у Сарајеву замијењена именима из бошњачког корпуса или по неком другом критеријуму, па тако данас постоје Техерански трг, Пехливануша, Улица Златних љиљана, Младих муслимана.

- Толико о мултиетничком и антифашистичком Сарајеву - додао је Радановић.