latinica  ћирилица
05/02/2020 |  12:14 ⇒ 15:31 | Аутор: РТРС

Ковачевић: Програм реформи суштински мијења односе БиХ и НАТО (ВИДЕО)

Програм реформи се не може поистовјећивати с АНП-ом, изјавио је портпарол СНСД-а Радован Ковачевић за РТРС.
Радован Ковачевић - Фото: РТРС
Радован КовачевићФото: РТРС

- Најбитније је да Програм реформи ни на који начин не може да се поистовјећује са АНП-ом. Ради се о документу, који у потпуности мијења суштину односа БиХ и НАТО савеза - истакао је Ковачевић.

Наводи да у Програму реформи постоји промјена тог односа, промјена и прекид тог курса према НАТО, јер се сада више не спомиње чланство у Алијансу као циљ, већ се, напротив, каже да се оно не прејудицира.

- То у буквалном преводу значи да се оно не разматра, те да више уопште није на дневном реду. То је нешто што је за нас велики успјех - истакао је Ковачевић.

Он је посебно истакао да је СНСД годину дана од одржавања избора преговарао да се усвоји један такав документ који је у интересу и од користи за Републику Српску.

Ковачевић је нагласио да су у Савјету министара договорили да сви документи који су били у процедури прије формирања СМ, а од одржавања посљедњих општих избора, буду скинути са дневног реда.

-  Између осталог, скинут је и АНП. Људи из СДС-а и ПДП-а су одбијали да то буде стављено на дневни ред јер су се бојали да гласају против - каже он.

Ковачевић је реаговао и на изјаву предсједника СДС-а Мирка Шаровића који је раније рекао да СДС не одустаје од заказивања сједнице Народне скупштине због, како каже, одговорности за активирање Акционог плана за чланство у НАТО, те то назвао велеиздајом.

- Не знам како Мирко Шаровић то може назвати велеиздајом. Он је предсједник странке која никада није гласала за било који документ који је против пута БиХ у НАТО. СДС је странка, која данас и званично на основу онога што су подржали у институцијама, подржава пут БиХ према НАТО. У сваком случају, наравно да се не ради ни о каквој велеиздаји, ради се о једном великом успјеху Републике Српске - јасан је Ковачевић.

Он је истакао да је прекинут континуитет пута БиХ према НАТО.

- Уколико би се икада дошло до ситуације да се одлучује о уласку у НАТО, имамо тај став да ће се о томе поново одлучивати у Предсједништву БиХ и у Парламентарној скупштини БиХ. Република Српска ће на основу одлука њених грађана и институција заузети обавезујући став за представнике Републике Српске на нивоу БиХ - закључио је Ковачевић.