Више од 100.000 људи на литији у Подгорици: Народ брани вјеру и светиње (ФОТО/ВИДЕО)
Литија је услиједила послије Свете архијерејске литургије у Саборном храму Христовог Васкрсења, а предводио је митрополит кијевски Онуфрије са архијерејима Српске и Украјинске православне цркве.
Вјерници су се у литији кретали до Немањиног града, гдје је рођен преодобни Симеон Мироточиви. Ту је благословљен славски колач.
Окупљенима су се обратили митрополит црногорско-приморски Амфилохије, који је подсјетио да је родоначелник лозе Немањића поникао на овом мјесту, док је умировљени епископ захумско-херцеговачки Атанасије указао да српски народ није скоројевићки, да је навикао на умирање и да вјерује у васкрсење.
- Ово данас, ово јединство нас свих доказ је васкрсења и овога народа - рекао је Атанасије.
Он је подсјетио да је Божија правда непобједива и да ће на крају побиједити.
- Издржаћемо. Крст носити нама је суђено - нагласио је умировљени епископ Атанасије.
Након што се литија вратила се пред саборни храм, одржана је празнична духовна академија.
Светосимеоновску бесједу говорио је протојереј-ставрофор Дарко Ђого који је напоменуо да су напади и прогони Цркве почели у Украјини 1992, а да су 2020. пренијели у Црну Гору, те је ова борба за светиње заправо почела већ тада, а можда и прије осам вијекова.
Ђого је поручио да је оно што се данас дешава у Црној Гори обнова завјета који није само светосавски, већ и световладимирски, свеправославни и да је ова срећа, сусрет у крсним ходовима, сусрет васељенских размјера.
- Данас се у Кијеву и у Подгорици рађа или, боље речено, обнавља васељенскост, која није никакав административни већ богословски, онтолошки појам. У таквој васељенскости, једина мјера јесте мјера Христова, мјера љубави и служења - истакао је Ђого.
У оквиру академије изведен је богат културно-умјетнички програм.