

Други угао: Шта је остало од изворног Дејтона? (ВИДЕО)

Потписивање Дејтонског мировног споразума је народна побједа зато Република Српска мора остати заговорник слова, а не духа Дејтона, казали су у емисији "Други угао" професори Правог факултета, Радомир Лукић и Витомир Поповић.
Тумачећи својевољно Дејтонски споразум, међународни, махом западни фактор, годинама развлашћује Републику Српску, истиче Лукић.
- Одлучујући моменат је био онај када су почели да нам отимају надлежности и тек тада смо били свјесни шта смо добили. Имали смо своју војску, своју фискалну политику и све оно што нам је полако отимано, углавном силом или извана силом,а изнутра милом. Тек тада се видјело колико смо ми добили. И ми почињемо грчевито да бранимо оно што је од Дејтона остало - навео је Лукић.
Истакао је највећи број надлежности пренесен силом, уз употребу принуде.
За Поповића, једини начин за опстанак БиХ је повратак договору који је парафиран у Дејтону.
- Морамо ићи у правцу да се враћају све оне надлежности које по Дејтону нису припадале заједничким институцијама БиХ. Они наравно настоје да дођу до нових надлежности, у том контексту треба посматрати одлуке Уставног суда у односу на пољопривредно земљиште, у односу на шуме, у односу на воде - рекао је Поповић.
Додао је да је то је најгрубље и најдиректније кршење Дејтонског мировног споразума.
- Нису Република Српска и ФБиХ настале у оквиру БиХ као међународног признатог субјекта права, него је та БиХ настала као компромис из Дејтонског мировног споразума тако што је Федерација унијела оно што је имала Вашингтонским споразумом, а ми смо унијели своју државност коју смо имали 1992. године. Морамо бити јако опрезни. Све оно што није у складу са Дејтонским споразумом не треба прихватати и извршавати на територији Републике Српске - поручио је Поповић.