latinica  ћирилица
04/10/2023 |  18:04 ⇒ 19:44 | Аутор: РТРС

Имовина уписана у Устав; Неће проћи приједлог Бећировића и Комшића (ВИДЕО)

Приједлог закона о тзв. државној имовини, који су на усвајање Предсједништву БиХ упутили бошњачки и хрватски чланови Денис Бећировић и Жељко Комшић, неће проћи. Имовина је уграђена у Устав Републике Српске и Устав БиХ, порука је политичких представника из Српске. На сцени је, упозоравају, подривање уставног поретка БиХ.
Република Српска - Фото: РТРС
Република СрпскаФото: РТРС

Бећировић и Комшић руше уставни поредак БиХ, упозоравају из Републике Српске. Приједлогом закона којим би имовину да препишу на ниво БиХ директно, кажу, крше Устав БиХ који је јасан - имовина припада ентитетима.

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић истиче да је Уставом регулисано да имовина припада Српској.

- И Чланом 3. Устава БиХ регулисано је да све оно што није у надлежности БиХ, а у надлежности БиХ имовина није, припада ентитетима - каже Стевандић.

Зато српски представници о имовини неће преговарати.

Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић поручује да се о имовини неће расправљати ни у Савјету министара нити у Парламентарној скупштини БиХ.

- Питање имовине у БиХ ријешено је прије 30 година Дејтонским споразумом - јасан је Вишковић.

Упркос слову Дејтона, Бећировић и Комшић предлажу закон о тзв. државној имовини у којем се наводи да је имовина власништво БиХ, док се другим нивоима власти оставља на коришћење. Све је у уставним оквирима, тврди Бећировић.

- Строго ћемо водити рачуна да се наша политика одвија у оквирима Устава БиХ - каже Бећировић.

БиХ или ентитети? Чија је имовина? О тој надлежности Устав БиХ, у члану 3, став 3а каже: "Све владине функције и овлаштења која нису овим Уставом изричито повјерена институцијама Босне и Херцеговине припадају ентитетима".

Уставом је у надлежност БиХ изричито дата спољна политика и финансирање институција, не и имовина. Што значи да су од 1995. године ентитети власници имовине на својој територији.

- Република Српска и Федерација су унијеле своје капацитете у новонасталу БиХ, укључујући капацитет имовине. За нас је имовина недвојбено, јасно и чисто, не зато што ми то хоћемо и кажемо, него уставно позиционирана као имовина Републике Српске и тако ће и остати - истиче министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран.

Иако без правног дејства, политичко Сарајево је под страним менторством, овим законом поново таргетирало Србе у БиХ као непожељне, оцјењује српски делегат у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Средоје Новић.

- Закон који они нуде и закон који ОХР ради већ неколико мјесеци је у истој канцеларији, у истој кухињи припремљен, са тенденцијом омаловажавања једног народа и жељом да се баци на сметлиште у овој земљи - истиче Новић.

И за ПДП имовина је линија преко које се не смије. Међутим, и у овом националном питању нашли су простор за страначке оптужбе. Споразум из Дејтона није им довољан. Додатну верификацију траже од партнера у власти на нивоу БиХ, које криве што се поново актуелизује питање имовине.

- Нека сједну ХДЗ, Тројка и СНСД и кажу - питање је рјешено Дејтоном и у складу с тим потписујемо овај споразум и констатујемо да питање имовине више није питање око којег ће се расправљати у БиХ - каже потпредсједник ПДП-а Игор Црнадак.

Расправе не би требало бити ни у Републици Српској када је ријеч о заштити националних интереса, порука је владајуће коалиције.

- Ми ћемо на свим нивоима на којима будемо имали потребу да заузимамо ставове, заузети став о заштити имовине Републике Српске - истиче предсједник ДЕМОС-а Недељко Чубриловић.

Извјесно је да је закон о тзв. државној имовини осуђен на пропаст и да на сједници Предсједништва неће добити "трећу руку". Остаје питање хоће ли Бећировић и Комшић одговарати за подривање уставног поретка БиХ.