latinica  ћирилица
19/11/2023 |  19:35 ⇒ 20/11/2023 | 10:19 | Аутор: РТРС

Уочи годишњице Дејтона из Српске бројни позиви на очување међународног споразума (ВИДЕО)

Уочи 28. годишњице Дејтонског мировног споразума из Републике Српске стижу бројни позиви на очување међународног споразума који је донио мир а Српској, насталој знатно прије 9. јануара 1992., међународну потврду. Дејтонским споразумом који је договоран од 1. до 21. новембра 1995. у америчком градићу Дејтон а 14. децембра исте године потписан у Паризу, створена је сложена, државна заједница састављена од два ентитета: Републике Српске и Федерације, те Брчко Дистрикта и три конститутивна народа.
Дејтон - Фото: РТРС
ДејтонФото: РТРС

Непуне три деценије од настанка Дејтонског мировног споразума, Република Српска је једина која слави датум парафирања у Дејтону и данас поштује његове тековине. Међународни фактори који су га креирали, Бошњаци који Дејтону могу захвалити добитак територије, констатно га урушавају преко наметнутих одлука и Уставног суда БиХ.

- Дејтонски мировни споразум од 95-те наовамо има различите фазе, у једној фази био је фаза мира па фаза реформи па покушаја приближавања ЕУ а данас је фаза покушаја да се БиХ обезбједи пуна сувереност, да се странци испрате и да се Дејтон одбрани од узурпација које чини Кристијан Шмит. У томе је протекла прошла дејтонска година а чини ми се да ће и сљедећа, рекао је Огњен Тадић, савјетник предсједника Републике Српске.

На Аранђеловдан 95-те бивши предсједник Народне скупштине Драган Калинић са зебњом је у најужем руководству Српске ишчекивао вијести из Дејтона. Биле су болне, Срби су остали без западнокрајишких и сарајевских општина одбрањених у рату, излаза на море, питање Брчког било је неријешено, Српска пресјечена код Горажда. Ипак рат је био завршен, а Република Српска међународно верификована са бројним надлежностима у оквиру редефинисане БиХ - сјећа се Калинић.

- Убрзо након потписивања и током свих протеклих 28 година услиједила клизајућа ревизија Дејтонског споразума, оличена у активности бројних опскурних организација и ликова делегираних од антисрпски острашћених западних администрација. 4.58-Република Српска зна свој пут, има људске и материјалне ресурсе да буде самоодржива, а исто мисле и инострани пријатељи Српске. Ако макар један од три народа не жели ову земљу, онда се зна шта је њена судбина - каже Драган Калинић бивши предсједник Народне скупштине Републике Српске.

У Борачкој организацији кажу да БиХ има шансе да опстане само на принципима Дејтонског мировног споразума, покушаји другачијег уређења Српску води ка самосталности. Да је БиХ једино могућа као "дејтонска" а у сваком другом случају немогућа држава, став је Организације старјешина ВРС. Из Асоцијације Стваралаоци Републике Српске поручују да је Дејтонски споразум уништен до мјере да се поставља питање да ли и постоји.

- Сада се проба на све начине да се уништи оно што је некеда закључено и на чему је темељен мир у бившој БиХ али ми то прихватити не можемо - истакао је Божидар Вучуревић почасни предсједник Асоцијације Ствараоци Републике Српске.

Податак да се 21. новембар, дан када је у војној бази Рајт-Петерсон парафиран ДМС, не слави као празник у Федерацији, говори о намјери Бошњака да га промијене како би Српска нестала.

За њих је то "луђачка кошуља" тачније сметња за тзв. грађанску Босну. Из Српске одговарају да је Дејтон једино и оптимално рјешење за БиХ, његово рушење Српску води само једним путем, изван БиХ.