

Бојић-Радусин: Имаћемо адекватан одговор на хрватску студију утицаја на животну средину
Бојић је истакао да и посљедње изјаве из Хрватске говоре да ће ова студија бити таква да задовољава све потребне процедуре, те да се може предвидјети шта Хрватска спрема, али вјерује да ће Српска и Федерација БиХ имати адекватан одговор.
- Надам се да ће у уторак, 17. децембра, Савјет министара донијети одлуку о ангажовању међународноправне савјетодавне групе, а ријеч је о француској кући, што ће додатно ојачати Експертски и Правни тим - рекао је Бојић, који је и аутор истраживачког рада "Релације прекограничних економских утицаја приликом намјере изградње нуклеарног објекта у граничном подручју Хрвастке и БиХ, на примјеру Новог Града".
Он је нагласио да Нови Град већ сада трпи економске посљедице због намјере Хрватске, а да се само може замислити какве би посљедице биле уколико би та намјера била и реализована, због чега су становници овог подручја апослутно против намјера из Хрватске.
- Двије трећине тог простора захвата Републику Српску, извориште Млакве непосредно код Новог Града и 250.000 становника Српске и ФБиХ је угрожено таквом намјером - навео је Бојић.
Он је истакао да је ријека Уна једна од најљепших, да је питка цијелим својим током, те упитао одакле намјера да се баш ту одлаже радиоактивни отпад и да се угрожава становништво друге земље?
Бојић је упитао и зашто грађани Загреба, Сиска или Петриње не реагују због намјере да се радиоактивни отпад транспортује тим подручјем?
Бојић је напоменуо да је намјера Хрвастке и Словеније да се гради додатни блок у Нуклеарној електрани "Кршко", те да се одустало од планираног референдума у Кршком јер је утврђено да би био неповољан резултат јавног мњења.
- То је интересантан податак јер има мјеста око Кршког гдје би грађани најрадије да се иселе јер свако јутро гледају ниво радиоактивности. Можете да замислите како би то тек било у Новом Граду и какаве капацитете Хрватска има да би изградила објекат по свим параметрима. Ако говоримо о европским стандардима и правилима, сви ће рећи да се нуклеарни отпад одлаже тамо гдје и настаје. Али то је скупо за Хрвастку и сада га треба транспортовати нама - рекао је Бојић.
Помоћник министра за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Свјетлана Радусин поручила је да ће бити урађено све да се Трговска гора оспори као локација на којој ће бити одлагалиште радиоактивног и нуклеарног отпада.
- Хрватска не одустаје и учиниће све да покаже да је локација погодна, али наша једина и одлучна намјера је да докажемо супротно", рекла је Радусинова уочи презентација истраживачког рада "Релације прекограничних економских утицаја приликом намјере изградње нуклеарног објекта у граничном подручју Хрвастке и БиХ, на примјеру Новог Града" и Парка природе Уна.