latinica  ћирилица
11/12/2024 |  13:24 ⇒ 17:39 | Аутор: РТРС

Бојић-Радусин: Имаћемо адекватан одговор на хрватску студију утицаја на животну средину

Хрватска сигурно неће одустати од намјере да одлаже радиоактивни отпад на локацији Трговска гора, непосредно уз границу са БиХ, али Експертски и Правни тим на нивоу БиХ интензивно ради на припреми довољне аргументације којом би могли одговорити на оно што се припрема у хрватској студији утицаја на животну средину, изјавио је данас у Бањалуци координатор овог тима Борислав Бојић.

Бојић је истакао да и посљедње изјаве из Хрватске говоре да ће ова студија бити таква да задовољава све потребне процедуре, те да се може предвидјети шта Хрватска спрема, али вјерује да ће Српска и Федерација БиХ имати адекватан одговор.

- Надам се да ће у уторак, 17. децембра, Савјет министара донијети одлуку о ангажовању међународноправне савјетодавне групе, а ријеч је о француској кући, што ће додатно ојачати Експертски и Правни тим - рекао је Бојић, који је и аутор истраживачког рада "Релације прекограничних економских утицаја приликом намјере изградње нуклеарног објекта у граничном подручју Хрвастке и БиХ, на примјеру Новог Града".

Он је нагласио да Нови Град већ сада трпи економске посљедице због намјере Хрватске, а да се само може замислити какве би посљедице биле уколико би та намјера била и реализована, због чега су становници овог подручја апослутно против намјера из Хрватске.

- Двије трећине тог простора захвата Републику Српску, извориште Млакве непосредно код Новог Града и 250.000 становника Српске и ФБиХ је угрожено таквом намјером - навео је Бојић.

Он је истакао да је ријека Уна једна од најљепших, да је питка цијелим својим током, те упитао одакле намјера да се баш ту одлаже радиоактивни отпад и да се угрожава становништво друге земље?

Бојић је упитао и зашто грађани Загреба, Сиска или Петриње не реагују због намјере да се радиоактивни отпад транспортује тим подручјем?

Бојић је напоменуо да је намјера Хрвастке и Словеније да се гради додатни блок у Нуклеарној електрани "Кршко", те да се одустало од планираног референдума у Кршком јер је утврђено да би био неповољан резултат јавног мњења.

- То је интересантан податак јер има мјеста око Кршког гдје би грађани најрадије да се иселе јер свако јутро гледају ниво радиоактивности. Можете да замислите како би то тек било у Новом Граду и какаве капацитете Хрватска има да би изградила објекат по свим параметрима. Ако говоримо о европским стандардима и правилима, сви ће рећи да се нуклеарни отпад одлаже тамо гдје и настаје. Али то је скупо за Хрвастку и сада га треба транспортовати нама - рекао је Бојић.

Помоћник министра за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Свјетлана Радусин поручила је да ће бити урађено све да се Трговска гора оспори као локација на којој ће бити одлагалиште радиоактивног и нуклеарног отпада.

- Хрватска не одустаје и учиниће све да покаже да је локација погодна, али наша једина и одлучна намјера је да докажемо супротно", рекла је Радусинова уочи презентација истраживачког рада "Релације прекограничних економских утицаја приликом намјере изградње нуклеарног објекта у граничном подручју Хрвастке и БиХ, на примјеру Новог Града" и Парка природе Уна.