

"Тројке" не могу избацити СНСД из власти - пат позиција до наредних избора (ВИДЕО)

Лидер ХДЗ-а БиХ Драган Човић не намјерава да раскине партнерство са СНСД-ом, у практичном смислу то значи да по три ХДЗ-ова и СНСД-ова делегата у Дому народа Парламентарне скупштине су препрека за промјену садашњег сазива Савјета министара.
Човић је послао јасну поруку да са сарајевском "Тројком" има лошу, скоро никакву комуникацију, док за српску "тројку" каже да у политичком смислу и не постоји.
Човић је "покопао" задњу наду српске "тројке" да уз помоћ сарајевске постане дио бх. власти. Лидер ХДЗ-а јасно је ставио до знања да остаје досљедан договору са СНСД-ом. Бираним ријечима поручио је опозиционим странкама из Републике Српске да среде сопствене редове.
- Тај један дио политичког спектра из Републике Српске видимо како завршава у посљедње вријеме, ја то не желим отежавати људима јер мислим да у свакој од странака имате видне проблеме. Па смо рекли мора се знати ко доноси одлуке и када се нешто договоримо да се проводи. Мислим да те "тројке" више и нема политички - рекао је Човић.
Док су му ишли на ноге у Купрес, Човић је био сламка спаса за српску "тројку" да замијене СНСД у бх. власти. Сада је побјегуља, како каже лидер Листе за правду и ред Небојша Вукановић, али то никада није рекао за бошњачке делегате који су пет пута напуштали сједнице Дома народа, а заједно с њима и два српска опозицона делегата. Једина реакција из СДС-а стиже од Дарка Бабаља, млака, срачуната да поврати пољуљани морал.
- Потцјењивање и арогантност не приличи некоме ко има година политичког стажа колико их има Драган Човић. А политика је вјештина у којој често упорни Давид врло лако може да побиједи самоувјереног Голијата - навео је Бабаљ који је замјеник предсједавајућег Представничког дома ПС БиХ.
У тону Човића нема арогантности, само реално поимање тренутних политичких односа. Ни багери, ни призивање Шмитове интервенције, ни пактирање српске опозиције са бошњачким Клубом, није и неће промијенити садашњих сазив Савјета министара, извјесно до наредних избора.
- Драган Човић је послао јасну поруку да не вјерује политичарима који не испуњавају своје обавезе и да не постоји никакво повјерење између српске "тројке" и ХДЗ-,а међутим још интересантније да не постоји никакво повјерење између федералне "Тројке" и ХДЗ-а - рекао је Мирослав Вујичић, посланик у Представничком дому ПС БиХ.
Човић је рекао да је комуникација "Тројке" на нивоу БиХ врло лоша, скоро никава, што се, каже, види по доношењу неких одлука и већини за коју неки кажу да је има.
Сарајевска "Тројка" невољно потврђује Човићеве ријечи да је међусобна сарадња на заједничком нивоу лоша, нешто боља у ентитету Федарација. Признају да траже начина да елиминишу СНСД, али морају да сједе с њима, захвљајући ХДЗ-у.
- Ми смо раскинули са СНСД-ом, након чега је ХДЗ суштински стао у заштиту СНСД-а у њиховом останку у капицитету који имају. Ја бих се сложио на државном нивоу није добра сарадња - рекао је Един Форто, министар комуникација и транспорта у Савјету министара /Наша странка/.
Након што је раскинула сарадњу са СНСД-ом, бошњачка "Тројка" је на добром путу да то уради и са ХДЗ-ом. Истовремено ХДЗ и СНСД остају досљедни потписаном договору. Посљедица хаотичних односа у Савјету министара је упражњено мјесто министра безбједности које припада Србима. Док не буде договора три партнера, предсједавајућа Савјета Борјана Кришто неће упутити приједлог за именовање. Како ствари стоје, ни то се неће десити до наредних избора.