

Делегација Татарстана у Српској: У фокусу економија и привредна сарадња (ВИДЕО)

У фокусу је економија и привредна сарадња двије републике. Изражена је спремност за договор који ће продубити сарадњу Републике Српске и Татарстана и за реализацију заједничких пројеката. Слиједи њихово прецизно дефинисање, а носиоци реализације већ су одређени. Све на бази раније потписаног протокола и јасно дефинисаног оперативног плана.
Прилика која се не смије пропустити - Татарстан је спреман да ради на бројним пројектима у Републици Српској. А простора за то и те како има. У областима које су важне за обје републике, биће договорена најбоља формула сарадње.
- Наша сарадња са Руском федерацијом и нама блиском Републиком Татарстан заснива се на чињеници да смо ми све наше пројекте везивали да очувамо наше добре односе са Руском федерацијом. Ова посјета долази у деликатном тренутку. Долази у тренутку када планирамо да наш економски узлет појачамо. Република Српска у готово немогућим условима у посљедњих шест мјесеци наставила раст БДП-а, који прелази два одсто - рекао је предсједник Српске Милорад Додик.
Економски показатељи за Татарстан говоре да је ова република економски најразвијенији регион у Русији. Са Републиком Српском жели сарадњу, прије свега, у области привреде. Али ни култура, образовање, омладина неће бити занемарени.
- Дошли су шефови општина које предњаче у индустрији и пољопривреди и према задатку предсједника Путина треба да изградимо економију између наших региона - рекао је замјеник предсједника Владе Републике Татарстан Олег Коробченко.
Енергетика је, за делегацију Татарстана, у првом плану, односно енергенти којима је Република Српска богата или које сама себи обезбјеђује, попут руда и електричне енергије.
- Овдје можемо формирати енергетску базу, прерађивати метале и радити секундарну обраду метала. Ако се будемо могли прикључити Турском току и добити овдје гас, можемо успоставити примарну обраду гаса - рекао је Коробченко.
И у изазовним временима, Република Српска је настојала да очува висок степен сарадње са Руском Федерацијом. Нисмо одустајали од пријатељских односа ни по цијену притисака, категоричан је Додик. Поручује - остајемо при политици неувођења санкција Русији и настављамо да јачамо односе са Руском Федерацијом. А унутар ње, додаје, са индустријским лидером Татарстаном, што може бити замајац привредном развоју Српске.
- Република Српска по свим економским подацима може да буде млађи брат који би требало да од старијих учи како да буде бољи. Покривеност увоза извозом прије двадесет година била је 34 одсто, сада је 74 одсто. Сарадња са Татарстаном ће побољшати те бројеве и ти бројеви ће нам омогућити да идемо путем развоја и достизања циља да у 2030. години, имамо 30 милијарди КМ. У овој години цијенимо да ће бити преко 19,5 милијарди КМ - истакао је Додик.
Пријатељи из Татарстана Републици Српској отварају све њихове могућности и бићемо присутни гдје год да нас позову - истиче предсједник Српске.
- Вјерујем да се више неће десити ниједан форум, сајам, да не буде представника Републике Српске. Учинићемо све да то тако буде. И веома смо захвални нашој браћи из Татарстана да то тако буде - рекао је Додик.
Задовољство због доласка делегације Татарстана у Републику Српску изражено је и на састанку предсједника Додика и руског амбасадора у БиХ. Додик је Калабухова упознао о актуелним политичким темама важним за Републику Српску.
Привредне потенцијале гостима из Татарстана представила је и Градишка. Делегација из ове руске републике имала је прилику да обиђе пословну зону у овом граду као и пољопривредно добро у мјесту Ламинци.
Близина границе са ЕУ, повољни услови пословања коју имају привредници у овој локалној заједници, резултирали су да покривеност увоза извозом Градишке буде већа од 100 одсто. Свакако уз реализоване бројне домаће и стране инвестиције и пословној заједници из Татарстана овдје су широм отворена врата, што је потврдио и градоначелник Зоран Аџић и министри Републике Српске.
Градишка - град са рекордном покривеношћу увоза извозом, бројним реализованим домаћим и страним инвестицијама - примамљиво је мјесто за улагање. Делегација Татарстана у то се могла увјерити након обиласка појединих предузећа у пословној зони. Интерес Градишке и Републике Српске је привући и привреднике из ове руске републике.
Аџић је рекао да је током разговора са начелницима локалних заједница из Татарстана разговарано о елементима будуће сарадње.
Он је истакао да је Градишка препозната као погодно тло за привредни развој, али и као средина која има покривеност увоза извозом више од 100 одсто и већ има привредне субјекте који су извозно оријентисани.
Велики број предузећа могу се похвалити са високим технолошким развојем. За то су у великој мјери заслужни и републички подстицаји за нове технологије о којима су разговарали и са делегацијом Татарстана, каже министар привреде и предузетништва Војин Митровић.
- Ово је почетак разговора са нашим пријатељима из Татарстана, те ћемо у наредном периоду видјети какве су могућности за сарадњу привредних субјеката - рекао је Митровић.
Делегација Татарстана обишла је и пољопривредно добро у мјесту Ламинци код Градишке. Увјерила се да на овом примјеру Република Српска може рећи да има значајне пољопривредне потенцијале. Интересовао их је и овај вид производње.
Министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Саво Минић рекао је да би сутра на састанку у Привредној комори са делегацијом Татарстана требало да буду постигнути конкретни договори, јер ће бити присутни и пољопривредни произвођачи из Српске.