

Скоко: Одговорно руководство и стручност - кључ напретка

- То има огроман значај за енергетски систем Републике Српске, посебно у условима неповољне хидрологије која утиче на производњу из хидроелектрана - рекао је Скоко.
Он је истакао да се овим резултатима наставља континуитет одговорних пословних одлука и технички захтјевних операција које су обиљежиле протекли период.
Скоко је подсјетио да је компанија крајем 2022. и почетком 2023. године била суочена с великим изазовима &мдасх; од продора воде и потапања централног експлоатационог поља у руднику, до озбиљних еколошких проблема узрокованих прекомјерном емисијом чврстих честица из димњака Термоелектране.
- Уз техничке иновације на електрофилтеру, које су можда привременог карактера, али ефикасно редукују емисије, проблем загађења је стављен под контролу већ током редовног годишњег ремонта 2023. године - истакао је Скоко.
У протеклом периоду, каже Скоко, евакуисана је вода из поплављеног дијела рудника, док су паралелно развијани други дијелови копа с циљем обезбјеђења стабилног снабдијевања угљем.
"Међу активностима које су спроведене издвајају се измјештање дробилице из зоне клизања, продужење транспортера, отварање нових водосабирника, изградња прелазнице преко ријеке Мушнице и формирање новог одлагалишта јаловине", рекао је Скоко.
Он истиче да један од највећих изазова и даље остаје висока количина примјеса у угљу, због чега се радило на припреми изградње постројења за оплемењивање угља, планираног још главним рударским пројектом из 2016. и допунским пројектом из 2021. године.
- Захваљујући договору менаџмента РиТЕ "Гацко" и Електропривреде Републике Српске, овај стратешки пројекат ће финансирати ЕРС, а поврат средстава ће се вршити кроз повећану производњу током наредне деценије - навео је Скоко.
То је, каже, један од кључних корака за продужење животног вијека Термоелектране Гацко, али и за унапређење квалитета енергента који сагоријевају.
- Осим техничких и инфраструктурних мјера, значајни помаци постигнути су и у области кадровског менаџмента. Значајно је смањен број запослених, али је унапријеђена квалиФикациона структура у корист радника у производњи - рекао је Скоко.
Он је навео да је у сарадњи са Министарством просвјете Републике Српске и Средњошколским центром Гацко усклађена уписна политика, па су уписана одјељења дефицитарних занимања за потребе РиТЕ "Гацко".
- Финансијска стабилност предузећа ојачана је реструктурирањем обавеза – краткорочна дуговања су замијењена дугорочним, чиме је РиТЕ "Гацко" добило маневарски простор за инвестиције и стабилно пословање. Сви годишњи финансијски извјештаји су позитивни и потврђени независном ревизијом - истакао је Скоко.
У погледу правне сигурности, Скоко наводи да је предузеће успјешно ријешило све веће судске спорове, укључујући и вишегодишњи случај са компанијом "Боксит" из Милића, гдје је износ пресуде смањен више него троструко.
- Упркос томе што је опрема старија од 40 година, Термоелектрана Гацко биљежи преко 7.000 радних сати годишње, што је изнад пројектованих капацитета - рекао је Скоко.
То, како наводи, потврђује исправност стратегије даљег улагања и оправдава напоре менаџмента да се обезбиједи продужење животног вијека постројења.
- Одржавање стабилности РиТЕ "Гацко" није само интерес предузећа и Електропривреде, већ и стратешки приоритет Републике Српске - закључио је Скоко.