latinica  ћирилица
29/04/2015 |  16:25 | Аутор: СРНА

Милекић: Нећемо продати или приватизовати " Електропривреду Републике Српске"

Директор "Електропривреде Републике Српске" Бранислава Милекић поновила је да ово предузеће неће бити ни продавано, ни приватизовано, већ да ће ова структура капитала бити задржана.

Милекићева је рекла новинарима у Требињу да то не значи да не постоји тенденција да се са "Електропривредом Србије" остваре најчвршћи могући односи и сарадња.

"Ми имамо и уговоре о пословно-техничкој сарадњи, и у најтежим тренуцима једни другима смо прискакали у помоћ", истакла је Милекићева.

Она је додала да су сви видови сарадње између двије електропривреде, па и заједничке инвестиције добродошле, те истакла да је мишљења да високим политичким функционерима у Републици Српској није на уму ни продаја, ни приватизација ЕРС-а.

Одговарајући на питање да ли остаје актуелно повећање цијене струје електричне енергије у Српској, Милекићева је поновила да је просјечно захтијевано повећање цијена 8,68 одсто, као и да је да је тарифни поступак у току, те напоменула да се ЕРС обратила Регулаторној комисији само са неопходним захтјевима.

Уколико Регулаторна комисија одобри захтјеве, Милекићева је поновила да ће цијена у Републици Српској бити поново најнижа у региону.

"Цијене које ће Република Српска обезбиједити и за привредне субјекте и даље ће бити најниже, чак и у односу на Србију", рекла је Милекићева.

Она је подсјетила да је Република Српска у прошлогодишњим полавама претрпјела штету од 68 милиона км, да су директне штете у ЕРС-у биле 30 милиона КМ, те да је формирањем Фонда солидарности ЕРС добила нове обавезе.

Говорећи о депозиту који је ЕРС имала у Бобар банци, Милекићева је демантовала да је ријеч о цифри од 30 милиона КМ, напомињући да су сва предузећа из састава ЕРС-а у тој банци имала нешто више од осам милиона КМ.

ВЛАДА СРПСКЕ НАЛОЖИЛА УШТЕДЕ

Влада Српске наложила је "Електропривреди Републике Српске" да сачини додатни план рационализације у свим сегментима, односно план уштеде у инвестицијама, по основу личних примања, а ограничен је и пријем радника у енергетски сектор, рекла је данас директор ЕРС-а Бранислава Милекић.

Милекићева је потврдила да је Влада Републике Српске усвојила план пословања ЕРС-а за наредне три године и наложила да се посредством ресорног министарства мјесечно информише о пословању овог предузећа, а све с циљем ефикаснијег пословања и постизања бољег финансијског резултата.

Она је навела да ће, према усвојеном плану пословања, бити смањена и производња електричне енергије.

Према њеним ријечима, у 2015. години планирана је ревитализација агрегата, од којих је један у Дубровнику, због чега ће бити знатно смањена производња у Хидроелектранама на Требишњици.

"Ревитализација агрегата траје пет мјесеци, и то ће се знатно одразити на произведену количину електричне енергије у 2015", рекла је Милекићева новинарима у Требињу, и додала да је планом пословања за ту годину предвиђено да ЕРС произведе 5.547 гигават-часова електричне енергије.

Она је додала да ће производња електричне енергије у 2016. години бити још мања, 5.497 гигават-часова, јер ће бити рађен капитални ремонт у ТЕ Угљевик, гдје је предвиђена реконструкција електрофилтерског постројења, која ће трајати 90 дана.

"У 2017. години нам предстоји капитални ремонт у ТЕ Гацко, па ћемо имати производњу од 5.400 гигават-часова електричне енергије", рекла је Милекићева, и додала да се, с обзиром на смањену производњу, у сљедеће три године не могу очекивати значајни финансијски резултати.

Она је навела да је за 2015. годину предвиђена добит од 19 милиона КМ, за 2016. годину добит од 18 милиона КМ, а за 2018. годину добит од 17 милиона КМ.

Када је ријеч о прошлој години, Милекићева је истакла да је "Електропривреда Републике Српске", уз све недаће које су је пратиле, позитивно пословала и остварила добит од 23.800.000 КМ.

Она је нагласила да је позитивно пословало свих пет дистрибутивних предузећа, те да је и Истраживачко-развојни центар први пут остварио позитиван финансијски резултат.

Милекићева је подсјетила да је нето добит ХЕТ-а била 5.400.000 КМ, ХЕ Вишеград 4.200.000 КМ и ХЕ на Врбасу 3.900.000 КМ, док је Термоелектрана Угљевик имала губитак од 10.900.000 КМ, а ТЕ Гацко од 9.900.000 КМ.

"За негативан резултат ТЕ Угљевик основни разлог је продужење ремонта за 31 дан, због оштећења на статору и ротору генератора који су уочени приликом ремонта", додала је Милекићева.

Када је ријеч о ТЕ Гацко, Милекићева је напоменула да постоје одређене тешкоће са експлоатацијом угља.

"Донијели смо акциони план, урадили упрошћени рударски пројекат и предузели низ активности, а све с циљем отварања новог рударског копа, да бисмо задржали континуитет обезбјеђења угља и снабдијевања термоелектране потребном количином руде", истакла је Милекићева.

Она је подсјетила да је потрошња струје у Републици Српској у прошлој години износила 3.696 гигават-часова електричне енргије, а да је Брчко дистрикту испоручено 252.000 гигават-часова електричне енергије.

Милекићева је напоменула да је на слободном тржишту реализовано 1.742 гигават-часова електричне енергије, те да је по том основу остварен приход од 141 милион КМ, што је омогућило добит од 9.082.000 КМ.